Slovensko síce má potenciál čeliť klimatickej kríze, avšak v súčasnej situácii na to vôbec nie sme pripravení. Musíme začať múdro využívať svoje materiálne, spoločenské aj kultúrne zdroje.
Experti z rôznych humanitných odborov sa stretli v novej iniciatíve. K tejto výzve odborníkov sa pridalo ďalších vyše 100 osobností z ďalších vedných odborov a praxe.
Slovensko nie je podľa nich pripravené čeliť klimatickej kríze a to hlavne pre nedostatočné zdroje a krízovému riadeniu. Iniciatíva pripravila dokument, v ktorom priblížila rôzne spoločenské dôsledky zmeny klímy na ľudí.
V dokumente priblížili, že klimatická kríza je prírodným či technickým problémom a tiež je spätá so spoločenskými, ekonomickými a psychologickými aspektmi.
„Jedným z najväčších rizík spojených s klimatickou krízou je potenciál na nárast sociálneho napätia. Nedostatok kľúčových zdrojov, ako sú energia a voda, môže viesť k energetickej a klimatickej chudobe, čo ešte viac prehĺbi sociálno-ekonomické rozdiely v spoločnosti," povedal riaditeľ Filozofického ústavu Slovenskej akadémie vied Richard Sťahel.
Ďalej môže klimatická kríza ešte zhoršiť stav zdravotnej starostlivosti a takisto vyvolať aj klimatickú migráciu. To veľmi pravdepodobne môže prehĺbiť konflikty a spoločenskú polarizáciu.
Na druhej strane odborníci priznali, že Slovensko má potenciál čeliť tejto kríze, ak bude múdro využívať svoje prírodné, spoločenské a kultúrne zdroje. Dôležité však bude mať dobré krízové vedenie a plánovanie, do ktorého sa zapoja všetky oblasti spoločnosti od samotných občanov cez firmy až po samosprávy.
„Toto leto a nekončiace horúčavy by pre nás mali byť výstražným prstom. Potrebujeme racionálnu a vedou podloženú diskusiu o klimatickej kríze, ktorá pomôže identifikovať potrebné zmeny na zmiernenie jej dosahov a zároveň zlepšenie kvality života ľudí na Slovensku," skonštatovala iniciátorka výzvy, sociologička Zuzana Fialová.
Dôležitá bude aj kvalitná a masívna kampaň na zvýšenie povedomia o realite klimatickej krízy.
Iniciatíva vznikla pod záštitou Klimatickej koalície. Vyzýva všetkých, najmä ľudí s humanitným vzdelaním, aby prispeli svojimi znalosťami a odhodlaním k riešeniu klimatickej krízy a konali v prospech spoločnosti na Slovensku aj globálnej úrovni.