V týchto dňoch svieti jedna z planét našej slnečnej sústavy na oblohe najjasnejšie a je pomerne jednoduché ju nájsť. O ktorej planéte je reč a kde presne túto planétu hľadať?
Reč je o najväčšej planéte našej slnečnej sústavy, ktorým je plynný gigant Jupiter. Ten je teraz v opozícii k Slnku, čo znamená, že Jupiter sa na oblohe javí ešte jasnejší a väčší.
Toto astronomické usporiadanie, známe ako opozícia, nastáva, keď planéta leží priamo oproti Slnku pri pohľade zo Zeme. Tento víkend sa planéta Jupiter dostáva do opozície, čo v tieto dni ponúka najlepšiu príležitosť na pozorovanie tohto „plynného obra“ v roku 2024.
Podľa In-the-Sky.org bude Jupiter dobre viditeľný počas veľkej časti noci a okolo polnoci miestneho času vystúpi do najvyššieho bodu na oblohe.
Napríklad z Banskej Bystrice bude dnes Jupiter viditeľný medzi 16:39 a 6:27 h. O 16:39 h vystúpil do výšky 7° nad severovýchodným obzorom a najvyšší bod na oblohe dosiahne dnes o 23:33 h, a to 63° nad južným obzorom. Vidieť ho z tejto lokality budeme až do 6:27 h, kedy klesne pod 7° nad severozápadným obzorom.
Na oblohe sa bude Jupiter javiť ako jasná hviezda, avšak dobrý ďalekohľad dokáže určiť planétu, a dokonca je ďalekohľadom možné odhaliť aj jasný disk a systém Galileových mesiacov.
Štyri najväčšie Jupiterove mesiace − Io, Európu, Ganymedes a Kallisto − bude možné ďalekohľadom pozorovať ako malé svetelné body obiehajúce okolo planéty.
Jupiter sa aktuálne nachádza v súhvezdí Býka, konkrétne v blízkosti jeho dvoch „rohov“, ktoré tvoria hviezdy Beta a Zeta Tauri. V týchto dňoch bude svietiť mimoriadne jasne a bude patriť medzi najjasnejšie objekty na nočnej oblohe, práve kvôli spomínanej opozícii voči Slnku.
Približne v rovnakom čase, keď sa Jupiter dostane do opozície, sa planéta zároveň priblížila k Zemi najbližšie, čo je známe ako perigeum. Toto sa zhoduje s opozíciou, pretože Jupiter leží na rovnakej strane Slnka ako Zem, takže naša planéta prechádza medzi Jupiterom a Slnkom počas opozície.
V čase perigea, ktorý nastal v piatok, bol Jupiter vzdialený „len“ 611 miliónov kilometrov a aj z tohto dôvodu sa pozorovateľom na Zemi zdá Jupiter jasnejší a väčší.
Tento moment sa len tak skoro opakovať nebude, ak sa teda pošťastí a spoza oblačnosti dnes v noci vykukne hviezdna obloha, rozhodne si nenechajte pohľad na Jupiter ujsť.