Teplé zimy bez snehu znamenajú, že kliešte predstavujú väčšie zdravotné riziko a šíria vážne choroby. Do kontaktu s nimi môže prísť ktokoľvek v parkoch, lesoch alebo oblastiach, kde je vysoká tráva.
Sezóna kliešťov je v plnom prúde. Po miernej zime bez snehu predstavujú väčšiu hrozbu. Tieto parazity šíria mnohé nebezpečné choroby, predovšetkým lymskú boreliózu a kliešťovú encefalitídu (TBE).
Do kontaktu s nimi môžu prísť nielen lesníci či milovníci výletov mimo mesta, ale aj chodci či ľudia pobehujúci v mestských parkoch.
Väčšina kliešťov sa nachádza v lesnom odpade a na plochách pokrytých trávou. Z prechádzky si môžu na sebe kliešťa priniesť aj psy.
Kliešte sú malé, zvyčajne dlhé asi 1,5 milimetra, takže je potrebné starostlivo preskúmať celé telo, aby ste nič neprehliadli.
Do kože potenciálneho hostiteľa sa zahryznú najčastejšie na miestach, kde je najjemnejšia – na hlave, za ušami, na krku, ramenách, pod pazuchami, v oblasti genitálií či za kolenami.
Aby ste sa vyhli chorobe, je najlepšie vyhnúť sa kontaktu s nimi. Keď idete do lesa, je dobré nosiť oblečenie s dlhými rukávmi, nohavicami a uzavretú obuv.
Najlepšie je, aby oblečenie malo svetlú farbu, pretože tak budú kliešte potulujúce sa po ňom viditeľnejšie.
Po návrate z oblasti, kde sa môžu vyskytovať kliešte, si dôkladne skontrolujte oblečenie a v prvom rade si prezrite kožu.
Ak na nej nájdete kliešťa, čo najskôr ho odstráňte. Oplatí sa zapísať si dátum, kedy ste tohto parazita na svojom tele zbadali, pretože je to pre lekára veľmi dôležitá informácia.
Najlepšie je pokúsiť sa odstrániť kliešťa doma, pretože tak ušetríte čas, za ktorý sa jeho výkaly a s nimi aj infekčný materiál dostanú do vášho tela.