Aktuálne prevládajúce vysokotlakové a inverzné počasie začína zhoršovať kvalitu vzduchu na takmer celom našom území, pričom v niektorých mestách sa kvalita vzduchu výrazne zhoršila. Najhoršie je to aktuálne na východnom Slovensku, kde za to môžu Východoslovenské železiarne.
V súčasnosti Slovensko čelí problémom s kvalitou ovzdušia. Súčasné vysokotlakové a inverzné počasie spôsobuje, že znečistenie vzduchu na takmer celom území našej krajiny dosahuje nebezpečné hodnoty. Najvýraznejšie sa tento problém prejavuje na východnom Slovensku, kde kvalitu ovzdušia negatívne ovplyvňujú emisie z priemyselných závodov, najmä Východoslovenských železiarní.
Problémom sú vysoké koncentrácie prachových častíc, ktoré sa nachádzajú vo vzduchu. Spôsobuje to vykurovanie tuhým palivom a lokálne zdroje.
Znečistenie ovzdušia zahŕňa prítomnosť rôznych prachových častíc, ktoré sa líšia svojou veľkosťou. Ako uvádza informačná brožúra SHMÚ, tak najväčšie častice sa síce pomerne rýchlo usadzujú na zemskom povrchu, ale menšie, ľahké častice môžu zostať v atmosfére dlhú dobu, čo im umožňuje šíriť sa na veľké vzdialenosti.
Pre ľudské zdravie sú najnebezpečnejšie tie častice, ktoré dokážeme vdýchnuť, a to najmä tie s priemerom pod 10 mikrometrov (PM10). Ešte menšie a škodlivejšie sú častice PM2.5, a najjemnejšie, ultrajemné častice s veľkosťou pod 0,1 mikrometra, môžu prenikať dokonca cez pľúcne alveoly do krvného obehu a dostať sa tak do rôznych orgánov v tele.
Čím sú častice menšie, tým hlbšie dokážu preniknúť do pľúc, čo zvyšuje riziko zdravotných problémov vrátane respiračných ochorení, srdcovocievnych problémov, a v prípade dlhodobej expozície, aj rizika rakoviny.
Podľa zákona č. 146/2023 Z. z. o ochrane ovzdušia a o zmene a doplnení niektorých zákonov Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) ako prevádzkovateľ smogového varovného systému vydal upozornenie na vznik smogovej situácie pre oblasť Košíc kvôli zvýšeným koncentráciám PM10 častíc.
Táto situácia je spôsobená najmä emisiami z vykurovania pevným palivom a priemyslu, doplnenými o nepriaznivé poveternostné podmienky, ktoré zhoršujú rozptyl škodlivín vo vzduchu. Obyvatelia miest v blízkosti zdrojov znečistenia, ako sú priemyselné oblasti, by mali byť obozretní, pretože môžu byť vystavení vysokým koncentráciám znečisťujúcich látok.
Problém však nie je len v Košiciach, ale hodnoty prachových častíc PM10 prekračujú povolené denné koncentrácie hneď na viacerých miestach Slovenska.
Obyvatelia oblastí s vysokou mierou znečistenia by mali zvážiť obmedzenie pohybu vonku, najmä v prípade detí, starších ľudí a osôb so zdravotnými problémami. V prípade dlhodobého pobytu vonku alebo intenzívnych aktivít, ako je šport, sa odporúča zvážiť použitie ochranných masiek proti prachu.
Dôležitú úlohu môže zohrávať aj kvalitná ventilácia vnútorných priestorov a prípadne používanie čističiek vzduchu.
Znečistenie ovzdušia prachovými časticami pochádza z viacerých zdrojov. Prírodné zdroje zahŕňajú sopečnú činnosť, lesné požiare, erózne procesy, a prach z púštnych oblastí. Antropogénne zdroje, teda tie spôsobené ľudskou činnosťou, zahŕňajú emisie zo spaľovania pevných palív v domácnostiach, dopravu, priemysel a stavebnú činnosť. V mestských oblastiach k znečisteniu prispieva aj zvírený prach z ciest, ktorý obsahuje zvyšky bŕzd, pneumatík či zimného posypu.
Škodlivosť častíc pre zdravie závisí nielen od ich veľkosti, ale aj od ich zloženia. Častice sadzí, vznikajúce pri spaľovaní biomasy alebo nafty, nesú na sebe organické látky, ako sú polycyklické aromatické uhľovodíky (PAH), ktoré sú karcinogénne. Pri spaľovaní odpadu alebo iných horľavých látok sa vytvárajú ešte toxickejšie látky, ktoré výrazne ohrozujú zdravie.