Na Slnku došlo k silnej erupcie triedy X. Časti Zeme zaznamenali dočasnú alebo úplnú stratu rádiových signálov. Ak ste mali aj vy problém s rádiom, tak tu je odôvodnenie...
Slnko pokračuje vo svojej hyperaktivite s ďalšou silnou slnečnou erupciou. K ďalšej erupcii triedy X4,5 došlo v pondelok o 08:35 h. Po tejto veľmi silnej slnečnej erupcii zažili časti Zeme dočasnú alebo úplnú stratu vysokofrekvenčných (HF) rádiových signálov vrátane Ázie, Európy a Afriky.
Ak ste aj vy zaznamenali výpadky signálu alebo dokonca žiadny signál, tak vedzte, že za to mohla zvýšená aktivita Slnka.
Solar Dynamics Observatory NASA počas tejto silnej erupcie zaznamenala aj extrémny ultrafialový záblesk, informuje SpaceWeather.
Podľa SWPC NOAA spôsobila táto slnečná erupcia širokú oblasť výpadku HF rádiovej komunikácie, stratu rádiového kontaktu na približne hodinu na Slnkom osvetlenej strane Zeme. Nízkofrekvenčné navigačné signály podľa ich vyhlásenia degradovali približne hodinu.
Stalo sa tak po sérii predchádzajúcich erupcií slnečných škvŕn začiatkom mesiaca, ktoré taktiež spôsobili rozsiahle výpadky krátkovlnného rádia v Austrálii, Japonsku a Číne.
Slnečné erupcie sú klasifikované na základe ich sily, počnúc triedou B, ktorá je najslabšia, až po najsilnejšiu, triedu X. Existujú 4 triedy a každá predstavuje 10-násobné zvýšenie svojej energie.
Okrem toho je každé vzplanutie spojené s číslom týkajúcim sa jeho relatívnej sily. Najnovšia erupcia bola X4,5, čo tiež zodpovedá stupnici „R“ pre rádiové výpadky v rozsahu od 1 do 5. Čím vyššie na stupnici ideme, tým väčšie účinky máme na Zem. Z R3, ako je ten včerajší, klasifikovaný ako „silný“, máme vo všeobecnosti v priemere okolo 175 na cyklus (cyklus trvá 11 rokov).
Podľa NOAA majú obe škvrny s označením 3663 a 3664 na Slnku potenciál zostať aktívne do 8. mája. Očakáva sa mierna až vysoká slnečná aktivita so zvýšenou pravdepodobnosťou ďalších erupcií tried M a X.