Slnko vstupuje do svojho maxima a slnečná aktivita tak bude sprevádzaná aj početnejšími slnečnými erupciami. Slnečné búrky, ktoré zasiahnu Zem, môžu spôsobiť výrazné problémy v našich satelitných technológiách.
Vo všeobecnosti Slnko dosahuje slnečné maximum a minimum v 11-ročných cykloch. Zjednodušene, počas slnečného maxima Slnko vydáva viac tepla a je plné slnečných škvŕn, v slnečnom minime je to naopak.
Podľa odborníkov Slnko vstúpilo do fázy slnečného maxima a vrchol by mohlo dosiahnuť v nasledujúcich rokoch. Nábeh cyklu do maxima trvá približne 4 roky. Slnečné maximum by tak malo dosiahnuť svoj vrchol v roku 2025.
V tejto fáze Slnka dochádza k čoraz intenzívnejším slnečným erupciám, ktoré by v dôsledku geomagnetických búrok mohli byť škodlivé pre satelitnú technológiu Zeme.
Rami Qahwaji, profesor na Bradfordskej univerzite, ktorý vynašiel systém, ktorý NASA používa na analýzu slnečných škvŕn a predpovedanie slnečných erupcií, tvrdí, že naša technológia je v ohrození.
Podľa profesoar Qahwajiho nás v nasledujúcich rokoch čakajú častejšie slnečné erupcie.
„Problém je v tom, že dnes sme vysoko závislí na technológiách, ako sú napríklad satelitná navigácia a komunikácie, a na všetky tieto veci môže mať negatívny vplyv zvýšená slnečná aktivita,“ upozorňuje profesor.
Slnečné búrky môžu spôsobiť prerušenie rádiového signálu, systémov GPS, satelitnej televízie či mobilných telefónov, a dokonca môžu ohroziť aj dodávku elektrickej energie a spôsobiť problémy v leteckej doprave.
Vedci prvýkrát zistili, že slnečné erupcie môžu spôsobiť výpadky elektriny v roku 1989, keď silná slnečná búrka spôsobila výpadok prúdu v kanadskom Quebecu.