Slintačka a krívačka je v týchto dňoch na Slovensku veľkým strašiakom. Vírus sa šíri a nákaza tohto ochorenia sa včera potvrdila aj na dvoch nových farmách na hraniciach so Slovenskom. Hlavným faktorom šírenia vírusu je počasie a človek.
Slintačka a krívačka je vysoko nákazlivé vírusové ochorenie, ktoré postihuje výlučne zvieratá, a to najmä hovädzí dobytok, ošípané, ovce, kozy a raticovú zver. Ohnisko je na našom území je zatiaľ potvrdené na juhu Slovenska a v Plaveckom Štvrtku na Záhorí.
Laboratórium Národného úradu pre bezpečnosť potravinového reťazca (NÉBIH) potvrdilo včera výskyt vírusu slintačky a krívačky aj na dvoch farmách dobytka na hraniciach medzi Slovenskom a Maďarskom, konkrétne v župe Győr-Moson-Sopron v Maďarsku, informuje maďarský portál Paraméter.
Klasické príznaky identifikovali v stádach nachádzajúcich sa v osadách Darnózseli a Dunakiliti 1. apríla a infekciu potvrdili laboratórne testy na druhý deň ráno.
Slovensko vynakladá veľké úsilie a nariaďuje obmedzenia, aby sa predišlo šíreniu tohto vírusu. Avšak ani najväčšia regulácia nezamedzí šíreniu vírusu vzdušnou cestou, a počasie tak aktuálne predstavuje najväčšie riziko, predovšetkým smer a intenzita vetra.
V dňoch, kedy sa vírus na Slovenku objavil, fúkal vietor smerom na sever, čiže prenos vírusu bol možný v dôsledku sily a smeru vetra. Dnes napríklad vietor fúka smerom na juh, čiže z Maďarska sa vírus vzdušnou cestou s veľkou pravdepodobnosťou neprenesie.
Nemalým rizikom je aj ľudský faktor, keďže človek dokáže vírus prenášať na veľké vzdialenosti, ako sa zrejme stalo aj v prípade nákazy v Plaveckom Štvrtku. Takýmto prenosom sa dá len ťažko zabrániť a konanie by malo byť hlavne na uvážení každého pracovníka alebo chovateľa, ktorý prichádza do kontaktu so zvieratami.
V praxi nemožno kontrolovať všetky presuny kohokoľvek kamkoľvek, pretože výsledkom by bolo obmedzenie pohybu osôb obdobné, ako tomu bolo za Covidu, čo by určite vzbudilo odpor u značnej časti verejnosti.
Rovnako tak nemožno skontrolovať, či nedôjde pri výletoch do prírody ku kontaktu človeka s hospodárskymi zvieratami, ale aj so zverou, ktorá je tiež prenášačom vírusov, ako napríklad diviaky.