Plochozemci v rámci experimentu vycestovali na „kraj“ Zeme. To, čo tam našli, bolo šokujúce.
Skupinu prívržencov teórie o plochej Zemi v rámci experimentu odviezli na expedíciu do Antarktídy, aby im dokázali, že naša planéta je guľatá.
Niektorí by nepriznali, že sa mýlili, ani keď videli 24-hodinový slnečný deň, no najznámejší účastník experimentu, slávny plochozemec Jeran Campanella, sa rozhodol prehodnotiť svoje presvedčenie.
Projekt s názvom „Záverečný experiment“ vymyslel pastor z Colorada Will Duffy. Zorganizoval expedíciu, počas ktorej vyslal do Antarktídy skupiny priaznivcov oboch teórií – plochej aj guľatej Zeme.
Prvý zahŕňal troch ľudí, druhý dvanásť.
Experiment by mal podľa Duffyho raz a navždy ukončiť debatu o podobe planéty. Koniec koncov, prítomnosť 24-hodinového slnečného dňa v Antarktíde dokazuje sférickosť Zeme.
Tento efekt je možný len na naklonenej a rotujúcej guli, kde sklon osi v lete umiestni južný pól k Slnku počas celých 24 hodín. Ak by bola Zem plochá, nebolo by to možné.
Plochozemci navyše často radi tvrdia, že Antarktická zmluva z roku 1959 zakazuje civilistom navštíviť najjužnejší kontinent, aby zakryli skutočný tvar planéty.
Duffy zaplatil za let do Antarktídy trom účastníkom projektu, ktorí veria v plochú Zem. Každý takýto výlet stál viac ako 30-tisíc dolárov. Zástancovia teórie guľatej Zeme si let zaplatili sami.
Účastníci experimentu strávili na najjužnejšom kontinente viac ako dva dni a na vlastné oči mohli vidieť, že tamojšie Slnko počas celého dňa nezapadlo za obzor.
To prinútilo jedného z najznámejších zástancov teórie plochej Zeme priznať, že sa mýlil.
„Niekedy v živote robíš chyby. Myslel som si, že nič také ako 24-hodinový slnečný deň neexistuje. V skutočnosti som si tým bol takmer istý,“ priznal Jeran Campanella, ktorý sa objavil v mnohých dokumentárnych filmoch o plochej Zemi.
„Musíte sa sami rozhodnúť, čo to všetko znamená. Prinajmenšom by ste mali byť schopní akceptovať, že Slnko robí presne to, čo títo chlapíci povedali o rotácii okolo južného kontinentu,“ dodal pre svojich fanúšikov.
Svojho presvedčenia sa však nevzdali ďalší dvaja priaznivci teórie plochej Zeme, ktorí sa experimentu zúčastnili.
Napríklad Austin Whitsitt uviedol: „Nemyslím si, že to vyvracia myšlienku, že Zem je plochá, nemyslím si, že to dokazuje sférickosť – myslím si, že je to len „jediný dátový bod“.