Skvelý úspech: NASA si pre svoju fotku dňa vybrala záber Perzeidov nad Slovenskom

Dominik Cenkner

Slovensko sa opäť raz dostalo na astronomickú mapu sveta. V stredu 9. augusta si totiž NASA za svoju Astronomy Picture of the Day vybrala záber meteorického roja Perzeíd. Ten vznikol práve u nás.

Už tento víkend svoj vrchol dosiahne azda najznámejší meteorologický roj, Perzeidy. Ak máte radi pozorovanie nočnej oblohy, určite ste už o nich počuli. Ide o meteorický roj, ktorý vznikol z kométy Swift-Tuttle. Každý rok v auguste sa môžeme tešiť na ich pohľad, keď preletia atmosférou Zeme a zanechajú za sebou jasné stopy.

Perzeidy dostali svoje meno podľa súhvezdia Perzeus, z ktorého sa zdá, že vychádzajú. V skutočnosti sú to malé častice kométy, ktoré sa odlomili pri jej priblížení k Slnku. Tieto častice sa nazývajú meteoroidy a keď vstúpia do zemskej atmosféry, spália sa a vytvoria meteory, ktoré ľudovo nazývame padajúce hviezdy. Perzeidy sú jedným z najbohatších a najobľúbenejších meteorických rojov. V čase ich vrcholu môžeme vidieť až 100 meteorov za hodinu. Ich frekvencia je však variabilná a závisí od toho, ako husto sú rozložené meteoroidy v prúde kométy. Okrem toho je dôležitá aj fáza Mesiaca, ktorý môže svojim svitom znížiť viditeľnosť slabších meteore.

Perzeidy majú dlhú históriu pozorovaní. Už v roku 36 n.l. boli zaznamenané v čínskych kronikách, kde sa píše o viac než 100 meteorov za noc. V stredoveku boli Perzeidy považované za slzy svätého Vavrinca, ktorý bol mučeníkom usmrteným na rošte 10. augusta roku 258 n.l. V 19. storočí bol objavený ich súvis s kométou Swift-Tuttle, ktorá má obežnú dobu okolo 133 rokov.

Astronomy Picture of the Day

Zrejme aj preto, že sa blíži ich vrchol, si NASA vybrala v stredu 9. augusta za svoju „astronomickú snímku dňa“ práve záber tohto meteorického roja. Zhotovil ho český astronóm a astrofotograf Petr Horálek, ktorý za ním cestoval až do najvýchodnejšieho slovenského okresu - Sniny. 

„Prezentovaná zložená snímka bola zhotovená počas Perzeíd v roku 2018 z Parku tmavej oblohy Poloniny na Slovensku. Kupola observatória v popredí sa nachádza v areáli hvezdárne v Kolonici. Hoci prachové častice kométy putujú rovnobežne vedľa seba, výsledné meteory dažďa jasne vyžarujú z jedného bodu na oblohe v rovnomennom súhvezdí Perzeus,“ informuje NASA.

zdroj: Astronomy Picture of the Day/Petr Horálek
zdroj: Astronomy Picture of the Day/Petr Horálek

Najtmavšie miesto v strednej Európe

Park tmavej oblohy Poloniny je na pozorovanie nočnej oblohy najideálnejším miestom v celej krajine. Prečo? 

Jeho poloha sa nachádza na najtmavšom mieste Slovenska a zároveň aj strednej Európy. Na tzv. Bortleovej stupnici sa z 9. miest (9. miesto je najhoršie) nachádza na druhom.

Preto je vyhľadávaným miestom všetkých fanúšikov nočnej oblohy. O to väčšiu pozornosť mu venujú samotní astrofotografi. 

Na záver sa patrí autorovi k úspechu zablahoželať a vás, našich čitateľov, informovať o tom, že ak budete počas týchto dní pozorovať Perzeidy a podarí sa vám spraviť aj nejaký ten záber, určite nám ho pošlite. Môžete tak spraviť prostredníctvom tohto formulára, alebo si nás jednoducho pridajte na WhatsApp.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Polooblačno
10 °C / -4 °C
Klaudia
Zajtra
Snehové prehánky
7 °C / -4 °C
Eugen
Utorok
Občasný dážď
7 °C / -5 °C
Alžbeta
Streda
Zamračené
8 °C / 1 °C
Félix
Štvrtok
Prehánka dažďa so snehom
4 °C / -8 °C
Elvíra
Piatok
Dážď so snehom
6 °C / -6 °C
Cecília
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd