Slovensko sa opäť raz dostalo na astronomickú mapu sveta. V stredu 9. augusta si totiž NASA za svoju Astronomy Picture of the Day vybrala záber meteorického roja Perzeíd. Ten vznikol práve u nás.
Už tento víkend svoj vrchol dosiahne azda najznámejší meteorologický roj, Perzeidy. Ak máte radi pozorovanie nočnej oblohy, určite ste už o nich počuli. Ide o meteorický roj, ktorý vznikol z kométy Swift-Tuttle. Každý rok v auguste sa môžeme tešiť na ich pohľad, keď preletia atmosférou Zeme a zanechajú za sebou jasné stopy.
Perzeidy dostali svoje meno podľa súhvezdia Perzeus, z ktorého sa zdá, že vychádzajú. V skutočnosti sú to malé častice kométy, ktoré sa odlomili pri jej priblížení k Slnku. Tieto častice sa nazývajú meteoroidy a keď vstúpia do zemskej atmosféry, spália sa a vytvoria meteory, ktoré ľudovo nazývame padajúce hviezdy. Perzeidy sú jedným z najbohatších a najobľúbenejších meteorických rojov. V čase ich vrcholu môžeme vidieť až 100 meteorov za hodinu. Ich frekvencia je však variabilná a závisí od toho, ako husto sú rozložené meteoroidy v prúde kométy. Okrem toho je dôležitá aj fáza Mesiaca, ktorý môže svojim svitom znížiť viditeľnosť slabších meteore.
Perzeidy majú dlhú históriu pozorovaní. Už v roku 36 n.l. boli zaznamenané v čínskych kronikách, kde sa píše o viac než 100 meteorov za noc. V stredoveku boli Perzeidy považované za slzy svätého Vavrinca, ktorý bol mučeníkom usmrteným na rošte 10. augusta roku 258 n.l. V 19. storočí bol objavený ich súvis s kométou Swift-Tuttle, ktorá má obežnú dobu okolo 133 rokov.
Zrejme aj preto, že sa blíži ich vrchol, si NASA vybrala v stredu 9. augusta za svoju „astronomickú snímku dňa“ práve záber tohto meteorického roja. Zhotovil ho český astronóm a astrofotograf Petr Horálek, ktorý za ním cestoval až do najvýchodnejšieho slovenského okresu - Sniny.
„Prezentovaná zložená snímka bola zhotovená počas Perzeíd v roku 2018 z Parku tmavej oblohy Poloniny na Slovensku. Kupola observatória v popredí sa nachádza v areáli hvezdárne v Kolonici. Hoci prachové častice kométy putujú rovnobežne vedľa seba, výsledné meteory dažďa jasne vyžarujú z jedného bodu na oblohe v rovnomennom súhvezdí Perzeus,“ informuje NASA.
Park tmavej oblohy Poloniny je na pozorovanie nočnej oblohy najideálnejším miestom v celej krajine. Prečo?
Jeho poloha sa nachádza na najtmavšom mieste Slovenska a zároveň aj strednej Európy. Na tzv. Bortleovej stupnici sa z 9. miest (9. miesto je najhoršie) nachádza na druhom.
Preto je vyhľadávaným miestom všetkých fanúšikov nočnej oblohy. O to väčšiu pozornosť mu venujú samotní astrofotografi.
Na záver sa patrí autorovi k úspechu zablahoželať a vás, našich čitateľov, informovať o tom, že ak budete počas týchto dní pozorovať Perzeidy a podarí sa vám spraviť aj nejaký ten záber, určite nám ho pošlite. Môžete tak spraviť prostredníctvom tohto formulára, alebo si nás jednoducho pridajte na WhatsApp.