Invazívny pavúčí druh Joro je tolerantný voči rušnému mestskému prostrediu. Jeho pavučiny možno vidieť kdekoľvek – dokonca aj na elektrických vedeniach a semaforoch vznášajúcich sa nad rušnými cestami.
Invazívny druh pavúka Joro sa šíri po juhovýchode Spojených štátov. Keďže je tolerantný voči rušnému mestskému prostrediu, jeho pavučiny možno vidieť takmer kdekoľvek – dokonca aj na elektrických vedeniach a semaforoch vznášajúcich sa nad rušnými cestami.
Pavúky, a vôbec väčšina živočíchov, majú tendenciu považovať hluk z rušných ciest za príliš stresujúci, ale pavúkovi Jorovi to podľa najnovšej štúdie zrejme vôbec neprekáža.
To by mohlo vysvetľovať, prečo sú pavúky pravidelne pozorované v tých mestských oblastiach, ktoré iné druhy pavúkov neobývajú. Práve vďaka tomu sa pavúkovi Joro darí šíriť na podobných miestach po celých Spojených štátoch.
Pavúky Joro boli prvýkrát spozorované v Spojených štátoch okolo roku 2013. Tieto tvory, ktoré dorastajú do dĺžky 10 centimetrov, sa odvtedy rýchlo rozšírili po juhovýchode Spojených štátoch.
Pavúky chytajú korisť tak, že sedia uprostred siete a čakajú, kým pocítia vibrácie vyvolané pohybom zachyteného hmyzu. Výskumníci stojaci za novou štúdiou očakávali, že hlučné okraje ciest budú narúšať lovecké schopnosti pavúka. Z výsledkov však zostali šokovaní.
Vykonali viac ako 350 testov na 20 cestách a s prekvapením zistili, že pavúky v blízkosti ciest so strednou až hustou premávkou mali len o niečo menšiu pravdepodobnosť, že zaútočia na simulovanú korisť, ako tie, ktoré sa nachádzajú v blízkosti ciest s nízkou premávkou. Pavúky v blízkosti hustej premávky zaútočili v 51 % prípadov, zatiaľ čo pavúky v menej frekventovaných oblastiach napadli 65 % prípadov.
Otázkou pre vedcov teraz je, ako rýchlo sa bude tento vysoko prispôsobivý druh pavúka šíriť po obývaných častiach USA a ako bude interagovať s ľuďmi.