V médiách sa šíria správy o „novom“ víruse, ktorý v Číne okrem iného plní krematória. Téma vírusovej epidémie, ktorá sa objaví v Číne presne päť rokov po Covide, je atraktívna. Ale pohľad na reálne dáta ukazuje, že aktuálna situácia nie je ani zďaleka taká dramatická. Nový vírus v skutočnosti nie je taký nový – dokonca je pravdepodobné, že už prešiel aj populáciou v našej oblasti.
Na presné dáta sa pozrel aj spravodajský web ČT24. Z nich vyplýva, že šírenie paniky skutočne nie je na mieste. Podľa čínskych úradov ide o chorobu označovanú ako „ľudský metapneumovírus“, známu aj pod skratkou HMPV. Je to pomerne bežná respiračná choroba, ktorá nie je ani nová, ani nijako zásadne smrtiaca.
Čína spustila na konci roka 2024 nový systém monitorovania zápalov pľúc neznámeho pôvodu. Viedlo ju k tomu očakávanie, že počet prípadov niektorých respiračných ochorení bude v zime narastať. Špecializovaný systém má pomôcť úradom zlepšiť reakciu na budúce zdravotné hrozby. Rozhodnutie je reakciou na skúsenosti z minulosti, keď krajina nebola dostatočne pripravená na pandémiu choroby Covid-19.
Cieľom špecializovaného systému je pomôcť úradom nastaviť postupy na zvládanie neznámych patogénov. Laboratóriá musia hlásiť prípady ochorenia a úrad pre kontrolu chorôb ich overuje a rieši.
Hneď po spustení systému sa ukázalo, že práve prípadov HMPV pribúda, a to hlavne medzi ľuďmi mladšími ako štrnásť rokov najmä v severných provinciách. Je pravdepodobné, že choroba v Číne cirkulovala už predtým, ale bez varovného centrálneho systému unikala pozornosti lekárov.
Podľa dát z vyššie uvedeného čínskeho systému naozaj počet nakazených týmto vírusom na konci roka v krajine rástol, ale len pomerne mierne, iba o desatinu percenta za týždeň. O niečo viac pribudlo hospitalizovaných s touto chorobou, ale taktiež iba o jedno percento.
Na celkovom počte prípadov respiračných chorôb sa ľudský metapneumovírus v Číne podieľa iba 6,1 percentami. To z neho síce robí druhú najrozšírenejšiu chorobu tohto druhu v krajine, ale stále je to oveľa menej ako 30,2 percent chrípky.
Slovenské úrady doposiaľ neposkytli informácie o výskyte tohto vírusu v našej krajine. Podľa ČT24 však už mal prejsť dokonca celou českou populáciou.
Posledné analýzy Štátneho zdravotného ústavu sú síce staré už tri týždne, ale podľa nich sa objavuje niekoľko prípadov v Česku už od novembra. Vždy je to ale len niekoľko ľudí, najčastejšie jeden alebo dvaja. Výnimkou bol 49. týždeň, kedy sa táto diagnóza potvrdila u jedenástich ľudí. V skutočnosti budú ale čísla nakazených zrejme oveľa vyššie: vyšetruje sa totiž len asi 1 500 vzoriek z celej republiky.
HMPV pochádza z rovnakej vírusovej rodiny ako respiračný syncytiálny vírus (RSV), ktorý spôsobuje podobné prejavy choroby. Rovnako ako RSV je HMPV sezónnou chorobou, ktorá sa vyskytuje hlavne v chladných mesiacoch. Pri súhre okolností sa môže dokonca rozšíriť epidemicky.
Prvýkrát vedci tento patogén popísali roku 2001 v Holandsku, kde ho odhalili u 28 detí. Podľa virológov bol už vtedy ale v európskej populácii značne rozšírený, len sa kvôli vyššie popísanej podobnosti zamieňal s RSV vírusom.
Keď vtedy vedci testovali holandské deti, či proti tejto chorobe už náhodou nemajú protilátky, ukázalo sa, že tie päťročné a staršie ich majú úplne všetky. Ďalšie analýzy tohto tímu naznačujú, že vírus HMPV koluje medzi ľuďmi minimálne šesťdesiat, ale pravdepodobne už celé stovky rokov.
Za tú dobu sa zrejme príliš nezmenil. Na rozdiel od chrípky alebo covid spôsobujúceho SARS-CoV-2 je totiž oveľa stabilnejší. A to prináša ďalšie upokojenie: pretože tak často nemutuje, nemusí sa imunitný systém neustále prispôsobovať novým a novým variantom. K nákaze teda najčastejšie dochádza vtedy, keď imunita po predchádzajúcej nákaze zoslabne.
Príznaky infekcie HMPV sú podobné ako pri nádche, v ťažších prípadoch ako pri chrípke. Zahŕňajú kašeľ, horúčku a upchatý nos, niekedy ale aj zápal pľúc alebo bronchitídu. Vírus sa prenáša kvapôčkami pri kašli alebo kýchaní, prípadne kontaktom s kontaminovanými povrchmi.
Najohrozenejšie skupiny sú malé deti a starší ľudia: deti nemajú ešte dovyvinutý imunitný systém, prípadne sa tie menšie nemuseli s týmto vírusom ešte nikdy stretnúť – napríklad kvôli prísnym covidovým pravidlám, ktoré v Číne platili minulé zimy. Seniori majú zase imunitu už oslabenú, takže je ich liečba náročnejšia a choroba môže mať horší priebeh.
Rizikovejší môže byť ale aj pre chorých, ktorí trpia inými chorobami, ktoré útočia na dýchací systém; teda hlavne pre ľudí s astmou alebo chronickou obštrukčnou chorobou pľúc (CHOCHP). V krajinách s vyššími príjmami je vírus smrteľný len zriedka, v krajinách s nižšími príjmami, kde je slabý zdravotnícky systém a zlý dohľad, sú úmrtia častejšie.
V súčasnej dobe neexistuje žiadna priama cielená liečba tejto choroby. Ľahký priebeh sa lieči podobne ako nádcha, chrípka, covid a ďalšie respiračné choroby. To znamená hlavne pokojom na lôžku, odpočinkom a prípadným znižovaním teploty.
Veda zatiaľ nemá ani očkovanie proti tejto chorobe. Hlavne preto, že choroba nespôsobovala vážnejšie zdravotné komplikácie. Nádej je spojená s už testovanými očkovacími látkami proti RSV vírusu, a to vďaka vzájomnej podobnosti oboch patogénov.
Šírenie choroby vyvolalo spomienky na pandémiu covidu, ktorá je spojená s čínskym Wu-chanom. Podľa expertov je však tento vírus výrazne menej nebezpečný. „Oba sú to respiračné vírusy, oba sú to RNA vírusy, ale tam tá podobnosť končí. Napadajú iné bunky a pandemický potenciál u tohto vírusu je pomerne malý,“ uviedol pre ČT genetik Jan Pačes z Ústavu molekulárnej genetiky Akadémie vied.
Obavy môžu vyvolávať javy, ktoré sa tiež prejavili najmä na začiatku covidovej pandémie – teda neochota Číny zdieľať niektoré dôležité informácie a poskytovať dáta včas.