Deň po zemetrasení s magnitúdou 7,3, ktoré zasiahlo hlavné mesto Port Vila a zabilo 14 ľudí, sa záchranári na Vanuatu snažia nájsť preživších uväznených v budovách. Silné zemetrasenie na ostrovnom štáte spôsobilo obrovské škody. Šance, že sa podarí nájsť ďalších preživších, sa preto znižujú.
Pri utorňajšom zemetrasení utrpelo zranenia najmenej 200 ľudí, pričom mnoho obetí sa nachádzalo v okolí niekoľkých budov v centre mesta. Jeden zo svedkov, ktorý sa v čase zemetrasenia nachádzal v najvyššej budove vo Vanuatu, pre BBC povedal, že spolu s manželkou vybehli von.
„Keby to trvalo ešte 10 sekúnd, už by som sa s vami nerozprával,“ uviedol svedok. Podľa polície bol vyhlásený sedemdňový výnimočný stav s cieľom obmedziť pohyb verejnosti, kým prebiehajú záchranné operácie.
„My [na Vanuatu] sme na katastrofy zvyknutí... zvyčajne počujete, že sa blíži zemetrasenie; počujete akoby dunenie alebo hlboký rev. Ale toto nás vôbec nevarovalo - bolo to len náhle buchnutie. Bolo to na vyššej úrovni, cítili sme sa ako pri niečom, čo prichádza raz za generáciu,“ uviedol Glen Craig, predseda Rady pre odolnosť podnikov Vanuatu.
Vládny úrad pre riadenie katastrof uviedol, že najmenej 10 budov v Port Vile utrpelo veľké štrukturálne škody. Otrasy spôsobené zemetrasením prerušili aj dodávky elektrickej energie a mobilných služieb.
Craig informoval o tom, že obzvlášť postihnutá bola jedna budova, v ktorej sídli niekoľko veľvyslanectiev vrátane veľvyslanectva USA a britskej vysokej komisie. „Tá budova sa jednoducho zošuchla,“ povedal. „Bolo tam asi sedem alebo osem budov [v tejto oblasti], ktoré utrpeli katastrofálnu poruchu, a očakával by som, že počet obetí sa zvýši.“
V nasledujúcich hodinách po zemetrasení bola navyše hlásená ďalšia vlna dotrasov. Austrálčanka Caroline Birdová, ktorá spravuje letovisko v Port Vila uviedla, že sa pravdepodobne ani nedá spočítať, koľko ich bolo.
Šesť obetí zahynulo v dôsledku zosuvu pôdy, zatiaľ čo ďalšie štyri osoby boli v čase zemetrasenia v zrútenej budove. Očakáva sa, že počet mŕtvych bude ďalej stúpať.
Dve zo 14 obetí boli čínski občania, uviedol pre štátne médiá čínsky veľvyslanec vo Vanuatu Li Minggang. Záchranné tímy naliehavo potrebujú kladivá, bagre a studenú pitnú vodu. Mnohí z nich pracovali celú noc.
Odhaduje sa, že najhoršie dôsledky zemetrasenia by mohli postihnúť 116 000 ľudí, uviedol Úrad pre koordináciu humanitárnych záležitostí.
Podľa Craiga sa však väčšina škôd obmedzila na jednu konkrétnu oblasť. Dodal, že okrajové časti Vanuatu boli zväčša nepoškodené, rovnako ako väčšina ľudí žijúcich mimo hlavného mesta.
„Sme zvyknutí na hurikány, ktoré spôsobujú problémy ako nedostatok potravín, ovplyvňujú bývanie. Tentoraz sa nič také nestalo,“ povedal. „Zvyčajne však nemáme toľko obetí na životoch v dôsledku prírodných katastrof - takže úmrtia na takejto úrovni, to pre nás nie je normálne.“
Susedná Austrália vyšle tímy na pomoc pri pátraní a záchranných prácach, pričom pomoc prisľúbili aj USA a Francúzsko. Zemetrasenie udrelo v utorok o 12:47 miestneho času (01:47 GMT) a vyvolalo krátke varovanie pred cunami.
Vanuatu, nízko položené súostrovie s približne 80 ostrovmi v južnom Tichomorí, sa nachádza západne od Fidži a tisíce kilometrov východne od severnej Austrálie. Okrem toho leží v seizmicky aktívnej oblasti a je náchylné na časté silné zemetrasenia a iné prírodné katastrofy.
„Mali sme Covid, potom sme mali vlani tri cyklóny. Takže toto je naozaj to posledné, čo sme potrebovali,“ dopĺňa so smútkom v hlase Craig.