Silné krupobitie zničilo úrodu, vietor strhával strechy a ochromil dopravu

Silné krupobitie zničilo úrodu, vietor strhával strechy a ochromil dopravu
Zuzana Macháčová

Ničivé búrky zasiahli krajinu v piatok popoludní. Počas noci museli zasahovať hasiči aj vojaci, voda zaplavila desiatky domov. Krupobitie a silný vietor poničili, čo sa dalo. 

Následky  po búrkach, ktoré sa prehanli susedným Poľskom, odstraňovali hasiči a vojaci počas noci v obci Pawłosiów. Bolo zaplavených sto budov a nehnuteľností. Guvernér oznámil, že hygienická inšpekcia príde do Pawłosiówa v sobotu ráno, aby odobrala vzorky nahromadenej vody.

Všetko sa to začalo po 15. hodine, keď sa v piatok v niektorých častiach Poľska začalo ozývať hrmenie. V Podkarpatskej oblasti sa objavili prvé blesky, v priebehu dňa sa búrky presunuli na severozápad. Najvyšší počet zásahov bol zaznamenaný v oblasti Lublin. Veľa práce mali hasiči aj v podkarpatskom regióne. 

Ťažkosti v Lubline

V rozhovore dôstojník v Provinčnom záchrannom koordinačnom centre v Lubline uviedol, že v piatok dostali lublinskí hasiči 379 hlásení týkajúcich sa búrky prechádzajúcej cez región. Najviac akcií (215) bolo vykonaných v okrese Puławy, 66 − v okrese Kraśnik a 49 − v Opole.

 

 

 

 

Hasiči zasahovali najmä pri polámaných stromoch, zaplavených objektoch, požiaroch spôsobených bleskom, poškodených elektrických vedeniach, vozidlách a zničených strechách. Nikto sa, našťastie, nezranil.

Generálne riaditeľstvo pre štátne cesty a diaľnice informovalo, že pred 19:00 hod. silný vietor vyvrátil strom na ceste DK19 na úseku medzi Lubartówom a Kockom pri Wole Lisowskej. Strom blokoval jazdný pruh smerom na Kocku

Poškodená úroda a trakčné vedenie

 „Nikto nečakal taký rozsah, také krupobitie. Pre farmárov sa to stáva tragédiou,“ povedal starosta Tarnogródu Paweł. Najväčšie škody napáchalo asi 15 minút trvajúce krupobitie, ktoré zničilo úrodu repky a ríbezlí. 

 

Starosta Pulawy Paweł Maj oznámil, že pre poškodenú železničnú trať je prerušená vlaková doprava cez mesto. Polámané stromy a konáre poškodili autá a strhli elektrické vedenie, pričom niektoré štvrte zostali bez prúdu.

„Viem o odtrhnutej streche rodinného domu. Stromy ležia aj na obecných športoviskách, na ihriskách, pri škôlkach, školách a rekreačných zariadeniach,“ vymenoval.

Polámané stromy ležia aj na nádvorí historického Czartoryského paláca a v parku. „Historická lipová alej je zničená,“ povedal. Odhadol, že vyčistenie mesta a odhad škôd po búrke bude trvať niekoľko najbližších dní.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Jasno
30 °C / 5 °C
Galina
Zajtra
Prehánky, búrky
21 °C / 7 °C
Florián
Pondelok
Občasný dážď
21 °C / 6 °C
Lesana
Utorok
Prehánky
17 °C / 2 °C
Hermína
Streda
Dážď
16 °C / 3 °C
Monika
Štvrtok
Prehánky
21 °C / 2 °C
Ingrida
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd