Silná geomagnetická búrka G2: Dnes môže byť nad Slovenskom vidieť polárnu žiaru

Silná geomagnetická búrka G2: Dnes môže byť nad Slovenskom vidieť polárnu žiaru
Zuzana Macháčová

Zem zasiahla geomagnetická búrka kategórie G2, ktorá môže ešte zosilnieť.  Vedci nevylučujú, že aktivita dosiahne až úroveň G3. Večer môžeme vidieť nad Slovenskom polárnu žiaru.

Zem zasiahla geomagnetická búrka spôsobená výronom koronálnej hmoty (CME) zo Slnka. Udalosť nastala o niekoľko hodín skôr, než predpovedali odborníci, a spôsobila geomagnetickú búrku triedy G2, ktorá patrí medzi stredne silné.

Podľa Centra predpovede vesmírneho počasia NOAA však môže ísť len o začiatok. Aktivita v magnetosfére našej planéty by sa mohla v najbližších hodinách ešte zosilniť, a to až na úroveň G3, čo už predstavuje silnú búrku. Kľúčové bude, či Zem zasiahne aj ďalšia CME, ktorá bola predpovedaná.

Búrka dorazila skôr a prekvapila vedcov

Slnečný výron dorazil k Zemi už včera okolo 19:30 h, čo vyvolalo okamžité zmeny vo vesmírnom prostredí.

 

 

 


Náraz slnečnej plazmy na magnetické pole Zeme má dôsledky nielen pre pozemské technológie, ale aj pre pozorovateľov oblohy – môže totiž vytvoriť polárnu žiaru, ktorú je za vhodných podmienok možné pozorovať aj v stredných zemepisných šírkach.

Možné účinky a varovania

Zatiaľ nie je isté, či ide o prvý z dvoch očakávaných výronov, alebo o takzvaný „kanibalský CME“ – jav, pri ktorom rýchlejšia plazma dobehne a pohltí pomalšiu, čím vytvorí silnejšiu a kompaktnú nárazovú vlnu.

Tento jav často spôsobuje silnejšie geomagnetické reakcie, než by vyvolal ktorýkoľvek výron samostatne. Geomagnetické búrky tejto intenzity môžu ovplyvniť rádiovú a satelitnú komunikáciu, navigačné systémy (GPS) a v extrémnych prípadoch aj elektrické rozvodné siete.

 

Večer prinesie polárnu žiaru

Zároveň však vytvárajú ideálne podmienky pre pozorovanie aurory borealis – polárnej žiary. Najlepšie šance majú obyvatelia severných oblastí Slovenska, a dokonca by malo priať aj počasie.

Vesmírne počasie zostáva veľmi dynamické. Odborníci z NOAA budú v najbližších hodinách pozorne sledovať vývoj ďalších CME a aktualizovať predpovede.

 

Ak sa geomagnetická aktivita zvýši na úroveň G3, môže byť polárna žiara pozorovateľná ešte viac na juh, než býva zvykom. Práve preto sa dnes večer oplatí pozorovať nočnú oblohu. Ak sa vám podarí zachytiť polárnu žiaru, neváhajte nám vaše úlovky zaslať k nám do redakcie. 

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Prehánky, búrky
21 °C / 7 °C
Florián
Zajtra
Občasný dážď
21 °C / 6 °C
Lesana
Utorok
Prehánky
17 °C / 2 °C
Hermína
Streda
Dážď
16 °C / 3 °C
Monika
Štvrtok
Prehánky
21 °C / 2 °C
Ingrida
Piatok
Dážď
18 °C / 3 °C
Roland
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd