Vedci sú „šokovaní“ rýchlosťou zmien, keď rýchle topenie morského ľadu spôsobuje absorpciu CO2 - s „obrovskými dôsledkami“ pre život v Severnom ľadovom oceáne.
Nová štúdia zistila, že okysľovanie západnej časti Severného ľadového oceánu prebieha tri až štyrikrát rýchlejšie ako v iných oceánoch. Oceán, ktorý pohlcuje tretinu všetkého oxidu uhličitého v atmosfére, sa v dôsledku využívania fosílnych palív stáva kyslejším.
Podľa štúdie uverejnenej v časopise Science rýchly úbytok morského ľadu v arktickom regióne za posledné tri desaťročia urýchlil rýchlosť dlhodobého okysľovania.
Výskumníci z Ústavu polárneho a morského výskumu na Univerzite v Jimei v Číne a zo Školy morských vied a politiky na Delawarskej univerzite v USA tvrdia, že rýchly úbytok morského ľadu vystavuje morskú vodu atmosfére. Tým podporuje prijímanie oxidu uhličitého rýchlejším tempom ako v iných oceánoch.
„V iných oceánskych systémoch je okysľovanie spôsobené nárastom atmosférického oxidu uhličitého, ktorý sa zvyšuje rýchlosťou približne 2 ppm (častice na milión) ročne,“ povedal Wei-Jun Cai, odborník na morskú chémiu z Delawarskej univerzity a jeden z autorov práce.
Ak bude morský ľad v západnej Arktíde naďalej miznúť, tento proces (okysľovania) by mohol pokračovať a v nasledujúcich desaťročiach sa zintenzívniť, predpovedajú vedci. Výskum nadväzuje na samostatnú štúdiu z augusta, v ktorej sa zistilo, že Arktída sa za posledných 43 rokov otepľuje približne štvornásobne rýchlejšie, ako je celosvetový priemer.
„Topenie ľadu zrieďuje alebo znižuje zásaditosť morskej vody. Tým sa oslabuje pufrovacia kapacita vody, teda jej schopnosť odolávať okysľovaniu,“ povedal Cai.
Účinok zmeneného chemického zloženia morskej vody bude mať „obrovské dôsledky“ pre morský život, predpokladá Cai. Ako príklad uviedol štúdie, ktoré dokazujú, že okyslenie oceánov je hrozbou pre koralové útesy.
„Ešte zďaleka nevieme, aká je cena pre biologické systémy. Nevieme, ktoré organizmy by mohli byť ovplyvnené. Je to niečo, čo musí biologická komunita preskúmať,“ dodal na záver Wei-Jun Cai, odborník na morskú chémiu z Delawarskej univerzity.