Optická hrúbka a objemová koncentrácia aerosólov dosiahli počas veľkonočnej epizódy saharského prachu rekordné hodnoty. Aj vďaka tomu sa tohtoročná Veľká noc zapíše do histórie.
Ako uvádza SHMÚ, pre stanicu Poprad-Gánovce boli počas tohtoročnej Veľkej noci namerané neobvykle vysoké hodnoty optickej hrúbky aj koncentrácie aerosólov zo saharského prachu.
Saharský prach sa nad našou krajinou vznášal neuveriteľných 29 dní. Všetko vyvrcholilo v noci z 1. na 2. apríla, kedy prach vďaka studenému frontu postupne opustil naše územie.
Najintenzívnejšia a najzaujímavejšia epizóda sa začala v utorok 26. marca a trvala 8 dní. V tomto prípade však nešlo o rekordnú epizódu. Prvenstvo si zatiaľ drží rekord z roku 2022, kedy súvislá epizóda saharského prachu trvala od 21. októbra celých 18 dní.
Rekordné bolo tohto roku práve množstvo saharského prachu, ktoré sa podarilo namerať v ovzduší. V prípade optickej hrúbky aerosólov pre vlnovú dĺžku 500 nm (viditeľné svetlo) bola nameraná dňa 30. marca úroveň 0,91.
To spôsobilo, že pre veľké množstvo saharskému prachu na zemský povrch dopadalo výrazne menej priameho slnečného žiarenia a na druhej strane viac difúzneho (rozptýleného) žiarenia. Tento fakt spôsobil výrazne horšiu dohľadnosť.
Druhým rekordom bola celková objemová koncentrácia aerosólov, ktorá určuje, aký objem zaberajú aerosólové častice vo vzduchu. Dňa 31. marca dosiahla táto koncentrácia rekordnú hodnotu 0,526 μm3/μm2, čo predstavuje cca 1,4 g/m2.
Saharský prach prekonal po ceste k nám skoro 4 000 km. Po ceste minul miesta ako Západná Sahara, Mauretánia, Alžírsko či Tunisko, a svoje stopy zanechal dokonca aj na štítoch Vysokých Tatier.
Rekordné bolo aj množstvo hoaxov a emócií, ktoré tohtoročná veľkonočná epizóda saharského prachu na Slovensku vyvolala. Ak si teda ešte stále myslíte, že bol saharský prach výsledkom chemtrails alebo že ho sem vypúšťali lietadlá s cieľom uškodiť vášmu zdraviu, možno vás o opaku presvedčí aj tento článok.