Saharský prach na Slovensku: Tak skoro sa ho nezbavíme. V ovzduší bude ešte najmenej týždeň

Dominik Cenkner

Na Slovensku sa vďaka priaznivému prúdeniu stále nachádza saharský prach. Najnovšie modely ukazujú, že tento jav bude pretrvávať ešte minimálne do nedele 27. apríla. Obyvatelia by mali byť pripravení aj na takzvaný krvavý dážď.

Presne pred týždňom, v sobotu 12. apríla, sme informovali o tom, že sa nad naším územím očakáva príchod saharského prachu. Tento fenomén, ktorý je v jarných a letných mesiacoch čoraz častejší, aj tentoraz zasiahol naše ovzdušie pomerne intenzívne. Závoj jemného prachu v ovzduší nielenže kazí výhľad na modrú oblohu, ale zhoršuje aj kvalitu vzduchu, čo môže mať negatívne dôsledky na zdravie obyvateľov.

Najnovšie výstupy numerických modelov naznačujú, že prach zo Sahary zotrvá nad Slovenskom minimálne do nedele 27. apríla. Výhľad po tomto termíne zatiaľ nie je k dispozícii, a tak nie je možné s istotou povedať, či sa situácia zlepší, alebo bude tento jav pokračovať aj naďalej. Už teraz je však jasné, že obyvatelia Slovenska sa ho tak skoro nezbavia.

V niektorých dňoch sa koncentrácie prachu budú pohybovať v nižších hodnotách. Najvyššia koncentrácia sa očakáva na Veľkonočný pondelok 21. apríla. Vtedy by mala dosiahnuť až 1256 mikrogramov na meter štvorcový (mgr/m²), čo je výrazne nad bežným priemerom a môže zhoršiť kvalitu vzduchu v mnohých oblastiach.

 
 

Očakávať možno aj krvavý dážď

Problémom však nie je len samotná prítomnosť prachu vo vzduchu. Od približne polovice budúceho týždňa – teda okolo utorka a stredy – sa nad naším územím očakávajú aj zrážky.

Tie môžu spôsobiť, že sa prach bude v atmosfére viazať na dažďové kvapky a padať na zem. Tento jav je známy ako „krvavý dážď“ a obyvatelia ho môžu spozorovať napríklad v podobe špinavých okien, áut alebo terás.

Očakávané množstvo prachu, ktoré spadne na zem pri zrážkach z utorka na stredu
Očakávané množstvo prachu, ktoré spadne na zem pri zrážkach z utorka na stredu, SKIRON Forecast

Citlivým skupinám robí saharský prach problémy

Zvýšená koncentrácia prachových častíc môže spôsobiť zdravotné problémy najmä pre citlivé skupiny obyvateľstva. Ide najmä o astmatikov, alergikov, deti či starších ľudí.

Týmto ľuďom sa odporúča obmedziť pohyb vonku, najmä v dňoch s vysokou koncentráciou prachu. Rovnako sa odporúča častejšie vetrať a využívať čističky vzduchu, ak sú k dispozícii.

Ako sa saharský prach dostáva až k nám?

Saharský prach je tvorený jemnými časticami piesku a prachu, ktoré sa nad Saharou dostávajú do vyšších vrstiev atmosféry počas piesočných búrok. Práve tam ich zachytia prúdenia – najčastejšie južné alebo juhozápadné vetry, ktoré ich následne unášajú stovky až tisíce kilometrov ďaleko. Vďaka vhodným meteorologickým podmienkam sa tak tieto častice dokážu dostať aj nad Európu, vrátane Slovenska.

V našom regióne sa saharský prach objavuje najčastejšie na jar a v lete, kedy je prúdenie z Afriky smerom na sever pomerne časté. Tento rok k nám prúdil v rámci teplejšieho prúdenia už pred veľkonočnými sviatkami a modely ukazujú, že prach sa v ovzduší udrží ešte dlhšie, než sa pôvodne očakávalo.

Znečistenie ovzdušia týmto typom aerosólu má aj nepriamy vplyv na podnebie. Saharský prach môže v určitých prípadoch vplývať na tvorbu oblačnosti a mierne znižovať slnečný svit, čo sa prejavuje zahmleným nebom alebo menej výraznými slnečnými lúčmi. Takéto podmienky môžu narušiť aj priebeh niektorých meteorologických javov, napríklad zrážok či búrok.

 

Napriek tomu, že saharský prach býva vnímaný najmä ako negatívny jav, má aj svoje pozitívne stránky. Vedecké štúdie ukazujú, že tento prach obsahuje množstvo minerálov, najmä železo, fosfor a draslík, ktoré sú dôležité pre výživu rastlín. Keď sa prach usadí na pôde, obohacuje ju o tieto živiny a pôsobí ako prirodzené hnojivo.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Prehánky
16 °C / 2 °C
Hermína
Zajtra
Oblačno
18 °C / 3 °C
Monika
Štvrtok
Prehánky
18 °C / 2 °C
Ingrida
Piatok
Oblačno
16 °C / 1 °C
Roland
Sobota
Skoro jasno
17 °C / -2 °C
Viktória
Nedeľa
Dážď
15 °C / 0 °C
Blažena
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd