Na Slovensku opäť zavládne zima. Už najbližší víkend sa očakáva vpád veľmi studeného arktického vzduchu, v noci sa preto budú vyskytovať aj tuhé mrazy. Tohtoročná úroda marhúľ, prípadne ďalších už kvitnúcich ovocných stromov je tak s veľkou pravdepodobnosťou opäť v ohrození.
Pravdepodobnosť vpádu arktického vzduchu počas nadchádzajúceho víkendu sa výrazne zvýšila. Tohtoročná úroda, najmä marhúľ, bude s veľkou pravdepodobnosťou opäť v ohrození. Vývoj však závisí od miery vyjasnenia počas noci, čo ovplyvní, ako výrazne teploty klesnú.
Arktický vzduch, ktorý dorazí pravdepodobne v sobotu od severu, bude na toto ročné obdobie mimoriadne chladný. Ak sa obloha vyjasní, nočné teploty môžu klesnúť aj hlboko pod nulu. To predstavuje riziko pre ovocné stromy.
Na mnohých miestach sú marhule už v plnom kvete a dlhšie trvajúce mrazy by ich mohli výrazne poškodiť. Pred vpádom arktického vzduchu nás však najskôr čaká veľmi teplé počasie, vo štvrtok a v piatok môžu v nižších polohách teploty vystúpiť aj nad +20 stupňov Celzia a očakáva sa prevažne slnečná obloha.
Kam až teploty poklesnú ukáže až samotný víkend. Bude totiž záležať ako presne nás totiž masa chladného vzduchu zasiahne. Zatiaľ európske modely naznačujú, že by nočné teploty mohli klesať aj pod -10 °C.
Počasie u nás v stredu ovplyvňuje oklúzny front, ktorý od severu postupuje cez karpatskú oblasť. Spojený je s tlakovou nížou nad Ukrajinou a európskou časťou Ruska.
Aj preto je na väčšine územia obloha oblačná až zamračená. Teda ak nepočítame krajný západ, kde je oblačnosti aj menej a do popredia sa dostávajú slnečné lúče. Zmenšená oblačnosť sa potom k večeru môže objaviť aj na severe krajiny.
Miestami sa vyskytujú aj prehánky. Od nadmorskej výšky cca 1 500 metrov sneží.
Oveľa väčšie problémy však spôsobuje silný vietor. Veterno je na mnohých miestach, pričom v nárazoch dosahuje rýchlosť 16 m/s. Na horách fúka ešte silnejšie, Chopok hlási nárazy o sile 20 m/s.
Už vo štvrtok sa počasie umúdri. Dostaneme sa pod vplyv tlakovej výše od severozápadu. Po jej okraji bude do našej oblasti od severovýchodu prúdiť o niečo teplejší vzduch.
Štvrtok preto prinesie oveľa viac slnečných lúčov a teploty atakujúce +20 °C. Naďalej však bude veterno.
Vietor zoslabne v piatok. To už bude prevládať jasná až polojasná obloha. A teploty presiahnu +20 °C.
Výraznejšia zmena počasia a s ňou spojené mrazy dorazí v priebehu soboty. Nad Bieloruskom a Ukrajinou sa prehĺbi tlaková níž a s ňou spojený teplotne výrazný studený front postúpi od severu do našej oblasti. Za ním k nám prenikne studený arktický vzduch.
Najskôr ešte bude jasná obloha, počas dňa sa zamračí a na viacerých miestach treba počítať s prehánkami, dažďom a výnimočne aj s búrkami.
Už počas dňa bude dochádzať k výraznému ochladzovaniu. K večeru už môže na severe snežiť aj v nižších polohách. V noci na nedeľu potom udrú prvé mrazy.
Nočné teploty klesnú na 0 °C až -6 °C. Na severe môže byť aj chladnejšie. Ešte viac prituhne v úvode budúceho týždňa.
Kedy presne sa počasie zlepší nateraz nie je isté. Niečo však naznačuje naša dlhodobá predpoveď počasia.
Marhule sú jedným z ovocných stromov, ktoré na jar kvitnú najskôr, a práve to ich robí mimoriadne citlivými na nočné mrazy, najmä na začiatku apríla. Po zime sa pri prvých teplejších dňoch rýchlo prebúdzajú a rozvíjajú svoje kvety, ktoré sú nevyhnutné pre neskoršiu úrodu. Avšak toto skoré kvitnutie znamená, že aj slabý mráz môže spôsobiť veľké škody.
Problém je, že marhule na rozdiel od iných ovocných stromov nemajú mechanizmus, ktorý by ich chránil pred týmto rizikom, pretože ich kvitnutie je biologicky nastavené na skorú jar. Keďže sa na prelome týždňov očakávajú aj celodenné mrazy, s veľkou časťou úrody sa môžeme rozlúčiť.