Hasiči, ktorí od polovice júla bojujú s lesnými požiarmi v Jakutskej oblasti na Sibíri, nedokážu požiar dostať pod kontrolu. Hasenie požiaru sťažuje silný vietor a vysoké teploty. Katastrofa pohltila viac ako 900 000 hektárov tajgy.
V ruskom Jakutsku zúria obrovské lesné požiare a hasiči bojujú s požiarmi nepretržite. Nad sibírskym lesom stúpa hustý dym, ako je vidieť aj na záberoch z dronu.
Viac ako 130 požiarov zúri v riedko obývanom a husto zalesnenom regióne. Podľa miestnych médií oheň pohltil vyše 900 000 hektárov tajgy. Hasičom sa zatiaľ podarilo uhasiť a lokalizovať niekoľko požiarov na ploche približne 100-tisíc hektárov.
Veľké a intenzívne požiare v boreálnych lesoch východného Ruska a za polárnym kruhom spôsobujú zvýšené emisie dymu a oxidu uhličitého, vyplýva z údajov programu EÚ Copernicus Atmospheric Monitoring Service (CAMS).
Hoci požiare sú prirodzenou súčasťou arktickej tundry a boreálnych lesných ekosystémov, zmena klímy v posledných rokoch mení frekvenciu a rozsah týchto udalostí.
Vedci na celom svete už predtým spájali klimatické zmeny s predlžujúcou sa sezónou požiarov.
„Väčšina požiarov vzniká tam, kde sú suchšie povrchové podmienky a vyššie teploty,“ povedal Mark Parrington, vedec z CAMS. Dodal, že keď horia lesy, organické pôdy bohaté na uhlík uvoľňujú veľké množstvo skleníkových plynov.