Európska misia Copernicus už priniesla niekoľko zaujímavých výsledkov. Tentoraz sa zamerala na skleníkové plyny a zistila, že do veľkej miery za to môžu taktiež úniky z plynovodov. Rusi pre netesnosti a chyby strácajú tisícky ton plynu ročne.
Vďaka pozorovaniam uskutočnenými satelitmi z európskej misie Copernicus dokážeme zistiť aj miesta z ktorých uniká zemný plyn do atmosféry z neuzavretých a netesných plynovodov.
Satelity dokážu identifikovať metán, ktorý je jedným z najsilnejších skleníkových plynov a na druhom mieste za oxidom uhličitým, pokiaľ ide o jeho celkový príspevok k zmene podnebia.
Energetický sektor, vrátane ropy, zemného plynu a uhlia je jedným z najväčších zdrojov emisií metánu. Podľa Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA) len v roku 2020 emitovali činnosti v oblasti ropy a zemného plynu na celom svete niečo viac ako 70 Mt metánu do atmosféry.
Pozdĺž potrubia Jamal dochádza k veľmi veľkým stratám plynu, ktorý sa prepravuje z Ruska, cez Bielorusko, Poľsko až do Nemecka. Na vzdialenosti viac ako 4 100 km naznačili satelity Sentinel-5P a Sentinel-12 až 13 miest so stratou metánu s rýchlosťou až 164 ton za hodinu.
Podobné problémy zaznamenali satelity aj na kratšom plynovode Brotherhood. Tu je však únik ešte výraznejší. Stráca sa tu až 291 ton plynu za hodinu.
Je zaujímavé, že počet nehôd a následných únikov plynu v Rusku sa zvýšil za uplynulý rok až o 40% a to napriek pandémii COVID-19, ktorá znížila vývoz ruského plynu do Európy asi o 14 %.
Európske satelity však problémy zaznamenali aj v iných krajinách. V USA uniká plyn v súvislosti s produkciou bridlicovej ropy. Problémy boli pozorované aj v Kazachstane.
Úniky plynov v prípade Ruska zapríčiňujú predovšetkým nehody a netesnosti v potrubí.
Niekedy sa však plyn z plynovodov vypúšťa aj plánovane, keď operátori prepravy nariadia odvzdušnenie plynovodu pre údržbu, čo potom na satelitoch vidieť ako dvojitý oblak.
Úniky metánu znepokojujú vedcov, pretože tento skleníkový plyn má počas 20-ročného obdobia potenciál zvýšiť globálne otepľovanie 84-krát viac ako oxid uhličitý.