Najväčší svetový rekord v rozdielnej dennej teplote v rámci jednej krajiny drží od včerajška Čína. Rozdiel neuveriteľných 90 °C.
Nekonečné územie Číny nevyhnutne ponúka najnesúrodejšie poveternostné podmienky medzi rôznymi oblasťami krajiny. Včera sa Čína musela vysporiadať s veľmi komplikovanými poveternostnými podmienkami, vlnami chladu, piesočnými búrkami, krupobitím, vlnami horúčav a fujavicami, ktoré sa vyskytujú súčasne na území štátu.
Jedno číslo stačí na vyjadrenie výnimočnej povahy včerajšej poveternostnej situácie nad Čínou, ktorá zaznamenala najväčší teplotný rozdiel v meteorologických záznamoch krajiny. Dnes boli v skutočnosti pozorované nasledujúce teplotné extrémy: -52,3 °C a + 38 °C pre národný rozdiel 90,3 °C.
Ide zároveň aj o svetový klimatický rekord v najväčšom dennom teplotnom rozdiele, ktorý prekonal USA (o 1 °C viac ako v januári 1954).
Okrem toho teplota -52,3 °C zaznamenaná v Turhongu v okrese Fuyun v Sin-ťiangu prekonáva rekord najnižšej teploty v meteorologických záznamoch v Sin-ťiangu. Teplota v meste klesla z -1,6 °C na -52.3 °C v priebehu 48 hodín.
Na druhej strane aj horúčavy priniesli nové rekordy, s piatimi provinciami nad +33 °C, čo je skutočne výnimočné. Až 102 staníc prekonalo rekord z polovice februára a 18 z nich prekonalo februárový rekord.
Stredná Čína je zároveň zlomová oblasť medzi chladnou a teplou vzduchovou hmotou. To vytvorilo veľmi intenzívne konvektívne poveternostné podmienky, pričom lokálne maximálne nárazy vetra dosiahli 155 km/h.
Rekordné horúčavy v Číne sú súčasťou veľkej vlny horúčav v Ázii s anomáliami až 15 - 20 °C. Extrémne horúčavy boli zaznamenané aj v Kórei a Japonsku, kde včera prekonali 30 ďalších mesačných rekordov vrátane Yamagata, Morioka a Wakamatsu. A v najbližších hodinách by mohli padnúť stovky ďalších rekordov.
Rekordná bola aj uplynulá noc. Bola to najteplejšia zimná noc v kórejskej histórii s teplotami +17 až +18 °C na ostrove Jeju (Južná Kórea).
Rekordné počasie a obrovské rozdiely pokračujú v Ázii aj dnes.