Rok 2024 by sa mohol začať geomagnetickou búrkou. Vyplýva to z prognóz Centra predpovedí vesmírneho počasia NOAA.
Podľa NOAA budú geomagnetické búrky triedy G1 možné už 1. januára, keď sa očakáva, že korotujúca interakčná oblasť (CIR) zasiahne magnetické pole Zeme.
CIR sú prechodné zóny medzi rýchlo sa pohybujúcimi a pomaly sa pohybujúcimi prúdmi slnečného vetra. Obsahujú rázové vlny, ktoré pôsobia ako mini-CME (výrony koronálnej hmoty), ktoré spúšťajú geomagnetické búrky a polárne žiary vo vysokých zemepisných šírkach.
Korotujúca interakčná oblasť sa vzťahuje na zónu v zemskej magnetosfére, kde slnečný vietor (konštantná emisia nabitých častíc zo Slnka) interaguje s magnetickým poľom Zeme. Táto interakcia sa nazýva "korotujúca interakcia", pretože slnečný vietor a magnetické pole Zeme sa v dôsledku rotácie Zeme otáčajú synchrónne.
V oblasti korotujúcej interakcie môžu byť nabité častice a energia zo slnečného vetra zachytené a vedené pozdĺž magnetických siločiar Zeme. To môže mať významný vplyv na vesmírne počasie, čo spôsobuje geomagnetické búrky a iné javy.
Napríklad, keď slnečný vietor prenáša vysokoenergetické častice do zemskej magnetosféry, môže spustiť na okolo severného alebo južného pólu jav známy ako polárna žiara, keď tieto častice interagujú s hornou atmosférou Zeme.
Keďže slnečná činnosť na Slnku práve kulminuje, geomagnetických búrok si v budúcom roku užijeme viac než dosť. Tá najbližšia, 1. januára 2024, bude však triedy G1 a teda ovplyvniť by nás mala len minimálne.
Môžu sa objaviť krátke výpadky, ale polárnu žiar v našich zemepisných šírkach neuvidíme. AK by ste si vyrazili privítať Nový rok na sever Európy, tak túto šancu mať budete.