Vedeli ste o tom, že rieky môžu meniť smer. Áno, je to možné a zároveň aj veľmi nebezpečné. Prečo?
Najnovší výskum vedcov vrhá nové svetlo na avulziu − proces vytvárania nového koryta existujúcej rieky, ktorý môže viesť ku katastrofálnym záplavám.
Avulzia je prirodzený jav, ale veľmi ťažko predvídateľný. Vzniká, keď rieka obchádza existujúce meandre a ohýba sa, čím vytvára nové koryto.
K zmenám toku dochádza, keď voda v rieke vystúpi nad okolitú krajinu, často v dôsledku nahromadenia sedimentu v súčasnom kanáli. Keď sa to stane, rieka sa môže vyliať z brehov a vytvoriť si nový tok. To často vedie k obrovským záplavám, ktoré predstavujú hrozbu pre obyvateľov oblastí v blízkosti rieky.
V roku 2010 spôsobilo vytrhnutie rieky Indus v Pakistane záplavy, ktoré postihli viac ako 20 miliónov ľudí, a v roku 2008 rovnaký jav na rieke Kosi v severnej Indii priamo postihol viac ako 30 miliónov ľudí. Zahynuli stovky ľudí a škody sa odhadovali na viac ako miliardu dolárov.
V najnovšej publikácii tím vedcov pod vedením Jamesa Jakea Gearona, postgraduálneho študenta na Katedre vied o Zemi a atmosfére (EAS), po prvýkrát načrtol podmienky, ktoré spôsobujú zmenu riek. Výsledky boli pred pár dňami zverejnené v prestížnom časopise Nature.
Predtým sa vedci domnievali, že k náhlym zmenám v toku rieky dochádza v dôsledku dvoch hlavných faktorov: buď sa koryto rieky zdvihlo nad záplavovú oblasť, alebo krajina na oboch stranách rieky ponúkala vode strmšiu a ľahšiu cestu.
Vedci analyzovali údaje zo 174 riečnych avulzií po celom svete pomocou satelitných snímok na sledovanie pohybu riek za posledných niekoľko desaťročí. Štúdia zistila, že zmeny kurzu sú oveľa bežnejšie v blízkosti pohorí a pobrežných oblastí ako na stredných tokoch riek.
Až 74 % týchto avulzií sa vyskytlo v blízkosti pohorí alebo pobrežia, teda v oblastiach, kde sa sedimenty zvyčajne rýchlo hromadia. Pomocou pokročilej satelitnej technológie zobrazovania terénu tím určil, ako špecifické krajinné prvky zvyšujú pravdepodobnosť zmeny toku rieky.
Vedci zdôrazňujú, že ich práca by mohla pomôcť vládam a plánovačom identifikovať oblasti s vysokým rizikom náhlych záplav. Autori štúdie zároveň zdôrazňujú dôležitosť zohľadnenia fenoménu avulzie pri hodnotení povodňového rizika.
Tradičné modely povodní sa zameriavajú na stúpajúcu hladinu vody v dôsledku silného dažďa, ale bleskové povodne sa môžu vyskytnúť bez varovania, dokonca aj v oblastiach, kde zrážky nepredstavujú väčší problém.
Vďaka tomu sú avulzie obzvlášť nebezpečné a ťažko predvídateľné, rovnako ako zemetrasenia, podčiarkujú autori. To je dôvod, prečo sa treba tomuto javu ďalej podrobnejšie venovať.