V Talianskom regióne Trentino-Alto Adige dnes prebieha referendum o medveďoch na počesť bežca, ktorý sa stal prvou obeťou tejto šelmy za sto rokov. Medzitým na Slovensku prebieha diskusia o tom, či je za stret medveďa s človekom zodpovedné ich premnoženie, alebo vnadiská.
V 13 obciach v talianskom regióne Trentino-Alto Adige prebieha túto nedeľu referendum o medveďoch. Obyvatelia oblastí, kde sa vyskytujú vo výnimočných počtoch, odpovedajú na otázku, či ich prítomnosť považujú za hrozbu pre bezpečnosť a miestne podnikanie.
Medzitým po druhom smrteľnom napadnutí medveďom na Slovensku prebieha diskusia o tom, či je za stret medveďa s človekom zodpovedné ich premnoženie, alebo vnadiská, ktoré niekto nepochopiteľne zakladá v blízkosti ľudí.
Ako tvrdia organizátori referenda v talianskom regióne, cieľom hlasovania je „umožniť ľuďom vyjadriť svoje znepokojenie a dosiahnuť, aby sa tento signál dostal k tým, ktorí sú pri moci“.
Referendum sa koná v oblasti Val di Sole, kde medvede často vychádzajú z lesov a niekedy útočia na ľudí.
V apríli minulého roku zomrel v lese v tejto oblasti bežec Andrea Papi po útoku zvieraťa. Jedným z iniciátorov referenda je aj výbor pomenovaný po tomto 26-ročnom mužovi. Bola to prvá smrť v dôsledku útoku medveďa v Taliansku za viac ako sto rokov.
Otázka v referende znie: „Domnievate sa, že prítomnosť veľkých zvierat, ako sú medvede a vlci v blízkosti ľudských obydlí, konkrétne v údoliach Sole, Peio a Rabbi, predstavuje vážnu hrozbu pre verejnú bezpečnosť a straty pre hospodárstvo a ochranu zvykov a miestnych tradícií?“
Organizátori hlasovania zdôrazňujú, že 15 000 obyvateľov krajiny, kde prekvitá cestovný ruch, má po prvýkrát možnosť vyjadriť sa k tejto veľmi diskutovanej téme a posúdiť dôsledky projektu EÚ Life Ursus, ktorý bol slávnostne otvorený v roku 1999 a v rámci ktorého boli tieto oblasti znovu osídlené medveďmi.
Ich populácia odvtedy rapídne vzrástla. Do roku 2002 žilo v týchto oblastiach 10 jedincov, v súčasnosti ich je okolo 100.
Dňa 5. októbra 2024 pod Tatrami zaútočil medveď na hubára, ktorý na následky zranení podľahol. Ide o druhý prípad v histórii Slovenska, kedy medveď hnedý smrteľne zranil človeka.
Po tejto nešťastnej udalosti pri obci Hybe ochranári z iniciatívy My sme les upozornili na vnadisko, ktoré sa nachádzalo len necelý kilometer od miesta incidentu.
Podľa mnohých odborníkov sú práve vnadiská dôvodom, prečo v poslednom čase dochádza k útokom tak často. Okrem ďalších zvierat ich totiž často navštevujú aj medvede.
Vnadiská ponúkajú medveďom ľahko prístupnú potravu, preto sa tu pohybujú častejšie a to prispieva k zvýšenému riziku stretu človeka s medveďom.
Okrem obyčajných vnadísk ochranári často v lese nachádzajú aj miesta, kam niekto úmyselne odhadzuje surové zhnité mäso.
Lesoochranárske zoskupenie VLK z tohto dôvodu iniciuje výzvu za zrušenie vnadísk a podľa najnovších informácií, o ktoré sa podelil aktivista Juraj Lukáč na svojich sociálnych sieťach, to vyzerá tak, že Ministerstvo pôdohospodárstva je ochotné aspoň odtajniť mapu vnadísk.
„Ministerstvo pôdohospodárstva na včerajšom prejednávaní hromadnej pripomienky VLK a k zmene zákona o poľovníctve odmietlo naše pripomienky, okrem jednej. Súhlasilo, že neutajní mapu rozmiestnenie vnadísk a krmovísk,“ uviedol Lukáč pred dvomi dňami.