Búrky v januári nie sú na Slovensku bežné, no napriek tomu bolo v noci na severovýchode Slovenska búrlivo. Ako tieto búrky vznikli? Tu je vysvetlenie.
Počas noci udrelo nad Slovenskom pár bleskov, pričom búrky v tomto ročnom období nie sú veľmi typické a ide skôr o zriedkavý jav. Napriek tomu detektory bleskov zaznamenali nad územím Slovenska 3 bleskové výboje.
Tie sa objavili medzi 2. a 3. hodinou v noci v oblasti Svidníka smerom na Hunkovce a Vyšný Komárnik. Oveľa viac bleskov sa však objavilo v Poľsku, kde bolo poriadne búrlivo počas uplynulej noci, a to na takmer celom území Poľska, a búrlivo bolo napríklad aj v Nemecku.
Aj keď búrky začiatkom roka sú nezvyčajné, aktuálne poveternostné podmienky priali vzniku januárových búrok uprostred zimy. Za vznikom týchto zimných búrok je morský vlhký vzduch a dynamické prostredie za studeným frontom.
V tomto silnom morskom severozápadnom prúdení sa tvorili početné snehové prehánky, a niektoré boli také intenzívne, že došlo k tvorbe bleskových výbojov. K vzniku takýchto búrok dochádza aj v lete.
Búrky v zimnom období sú zriedkavé, pričom od jari do jesene sú, naopak, veľmi časté. Búrky sa však ojedinele vyskytujú aj v zime, ak tvorbe búrok prajú poveternostné podmienky, ako sa udialo aj počas uplynulej noci.
Všeobecne sa dá povedať, že vyššia pravdepodobnosť vzniku búrok v zimnom období je na okraji hlbokých tlakových níží, ktoré sa presúvajú od Atlantického
oceánu do vnútrozemia.
Suché a studené zimy, v ktorých dominujú kontinentálne tlakové výše, sú menej priaznivé pre tvorbu búrok. Napriek tomu sa nedá použiť rovnosť, že čím teplejšia zima, tým väčší počet búrok, pretože vznik búrkovej oblačnosti je často viazaný na ďalšie podmienky lability ovzdušia.