Silné tryskové prúdenie, tzv. Jet stream sa postaral o nevídaný jav. Lietadlá cez Atlantik leteli rýchlosťou až 1 339 km/h, pričom bežná cestovná rýchlosť je „len“ 902 km/h.
Tzv. Jet stream sa postaral o to, že niektoré lietadlá cez víkend leteli cez Atlantik mimoriadne rýchlo. Silné tryskové prúdenie nad východom Spojených štátov sa postaralo o nevídanú rýchlosť letov, pričom lietadlá dosahovali rýchlosť až 1 339 km/h namiesto bežných 902 km/h.
Táto súhra okolností spôsobila, že napríklad sa v sobotu v noci lietadlo z USA do Londýna dostalo o 48 minút skôr, než malo, konkrétne išlo o let Virgin Atlantic 22 z medzinárodného letiska Washington Dulles International Airport do Londýna.
Lietadlá v tomto tryskovom prúdení však neprekročili rýchlosť zvuku, čo si niekedy laici mýlia. „Aj keď bola rýchlosť voči povrchu taká vysoká, lietadlo sa nepriblížilo k prelomeniu zvukovej hranice, hoci bolo vnorené do rýchlo prúdiaceho vzduchu,“ informuje Washgington Post.
Komerčné lietadla nie sú síce na takúto rýchlosť stavané, ale na druhej strane lietadlá v tryskovom prúdení zvládajú tieto rýchle aerodynamické vlastnosti letu.
Jet stream alebo v preklade tryskové prúdenie je prúdenie vzduchu v atmosfére smerom od západu na východ. Silnejšie polárne tryskové prúdenie sa nachádza okolo 50° zemepisnej šírky vo výškach od 7 do 12 km nad povrchom zeme a je spravidla súvislé vo všetkých zemepisných dĺžkach.
Subtropické tryskové prúdenie sa nachádza okolo 30° zemepisnej šírky a vzhľadom k vyššej troposfére v týchto šírkach sa nachádza vo výške 10 až 16 km a je slabšie a menej súvislé.
Prúdenie a jeho priebeh sledujú predovšetkým v letectve, kde dokáže výrazne ušetriť palivo, prípadne naopak, v závislosti od jeho polohy sa menia letové trasy. Ak lietadlo letí v smere tryskového prúdenia, tak sa akoby unáša a nesie, pričom spotrebuje menej paliva.
Letecký priemysel si tento jav veľmi dobre uvedomuje a počíta s ním pri plánovaní trás. Ak sa stroj nesie v Jet streame v správnom smere, znižuje to spomínanú spotrebu paliva a dĺžku času cesty.
Práve na jeseň a zimu býva Jet stream najsilnejší, pretože v tom čase sú najväčšie rozdiely medzi teplotami na severe a na juhu.