Najnovšia hydrologická prognóza naznačuje, že slovenským úsekom Moravy a Dunaja sa preženie najmenej 10-ročná povodeň. Tieto čísla však ešte nie sú konečné a kulminácia nie je hydrologickými predpoveďami dopočítaná.
Vývoj počasia z uplynulých hodín naznačuje zmenu v trajektórii tlakovej níže a ťažisko zrážok odsúva viac na západ z nášho územia. Na Slovensku by tak malo spadnúť o čosi menej zrážok, no v Čechách a v povodí Dunaja spadne ešte viac zrážok.
Veľmi mierne si polepší povodie Moravy, no situácia sa zhorší na povodí Odry, Dunaja, Labe a Vltavy.
Pri povodňových situáciách, ktoré spôsobujú tlakové níže, je veľmi podstatná presná trajektória tlakovej níže. Pôvodné predpoklady hovorili o tom, že sa stred tlakovej níže bude nachádzať nad stredným Slovenskom a postupne sa odsunie k východu, no aktuálne prognózy hovoria, že stred sa bude nachádzať o zhruba 50 až 70 km západnejšie nad západným Slovenskom.
To sa prejaví na dvoch podstatných udalostiach: Prvou je, že na východe Slovenska spadne viac zrážok, ako očakávali pôvodné numerické modely, no zrážky tu nebudú také výdatné a nevyvolajú povodne. Druhou podstatnou správou je však fakt, že tým, že tlaková níž bude ležať o čosi západnejšie, tak sa výdatné zrážkové pole odsunie viac na západ, tesne za naše hranice.
Na Záhorí by tak mohlo dôjsť k zlepšeniu pôvodných predpokladov, no zatiaľ hovoríme len o veľmi malej zmene. Na Malých Karpatoch totiž bude stále dochádzať k náveternému efektu.
Nižšie prikladáme najčerstvejší výstup veľmi detailného a presného modelu ICON-D2 s priestorovým rozlíšením 2,2 km. Ten detailne zachytáva orografiu, čiže údolia, doliny, hrebene hôr a tento model berie do úvahy čiastočne aj náveterný efekt, a ten práve vidieť na Malých Karpatoch. Tu by do nedeľňajšieho večera mohlo spadnúť ďalších až 150 mm zrážok, čo spolu s aktuálnym úhrnom môže celkovo prekročiť úhrn 250 mm.
Celkovo by však už na našom území malo spadnúť menej zrážok, a to od 30 do 70 mm. Na návetriach Javorníkov, Strážovských vrchov a Malej Fatry by mohlo spadnúť až do 100 mm.
Najčerstvejšia predpoveď tak odsúva ťažisko zrážok do povodia Dunaja, kde by do nedeľňajšieho večera mohlo spadnúť až 350 mm zrážok. Extrémnejší úhrn sa očakáva aj v Jeseníkoch, a to dokonca vyše 400 mm.
Celkovo sa však aj predpoveď pre povodie Moravy ľahko zmiernila a, naopak, sa zhoršila pre povodie Odry, Labe, Vltavy a spomínaného Dunaja.
Najnovšie dáta počítajú s tým, že v nedeľu večer dosiahne prietok Dunaja vo Viedni 9 500 m3 za sekundu, čím bude prekročená úroveň 30-ročnej povodne. Vývoj na ďalších úsekoch Dunaja sa ešte upresňuje, no povodňová vlna by sa mala zmierňovať a pod Devínom by Dunaj v nedeľu večer mal prekročiť úroveň 10-ročnej povodne s prietokom 8 750 m3 za sekundu. Naďalej by mal stúpať a nie sú vylúčené ani 30-ročné prietoky. Situácia v Alpách sa totiž komplikuje.
Zrážky by podľa najnovších predpovedí mali byť v povodí Moravy menej plošnejšie a intenzívnejšie, pričom sa viac presunú nad Českomoravskú vrchovinu a do Čiech.
Morava by na niektorých úsekoch v Česku mohla dosahovať 100-ročnú povodeň, no smerom k Slovensku sa bude povodňová vlna zmierňovať a na našom území dosiahne Morava úroveň najmenej 10-ročnej povodne, možno až 20-ročnej povodne, a to už zajtra dopoludnia.
Stále však nie je na našom území vylúčený prietok až na úrovni 30-ročnej povodne, čo upresní až nasledujúci vývoj.