S jeseňou prichádzajú aj hmly, počas ktorých môžete zhliadnuť aj veľmi vzácny fenomén bielej dúhy. Tento veľmi vzácny úkaz spozorovali len nedávno u našich susedov.
Na severe Poľska v Pomoranskej oblasti videli vzácnu bielu dúhu, fenomén, na ktorý keď natrafíte, dobre si ho zapamätajte a odfoťte, zopakovať sa už nemusí. Vyzerá takmer ako klasická dúha, avšak vznikne len za veľmi špecifických podmienok.
Bielu dúhu neuvidíte počas dažďa, ale počas hmly, teda zvyčajne na jar alebo jeseň. Keďže takéto hmlisté dni už na sever Poľska dorazili, pani Estera z Kašubska mala dnes obrovské šťastie.
Vidieť bielu dúhu je ťažšie ako obyčajnú farebnú dúhu. Pri bielej dúhe sú kvapôčky vody príliš malé na to, aby mohli odrážať celé svetelné spektrum ako veľké dažďové kvapky, a preto nie je dúha farebná. Biela dúha sa tvorí na na drobných kvapkách hmly, preto je aj sfarbená do biela.
Na vytvorenie bielej dúhy navyše musia slnečné lúče osvetľovať hmlu otočenú k slnku v uhle 30 až 40 stupňov. Z tohto dôvodu možno na povrchu Zeme zvyčajne pozorovať bielu dúhu pri skorej rannej alebo večernej prechádzke a cez deň bielu dúhu nespozorujete, keď stojíte na zemi.
Aj na Slovensku sa už pár našim čitateľom podarilo spozorovať a zachytiť tento vzácny jav, išlo však len o zopár úkazov počas roka, teda naozaj je veľmi zriedkavá. Podarilo sa to napríklad pani Alexandre Palkovičovej v Klokoči alebo Mariánovi Švalecovi na Liptove.
Fotografie bielej dúhy z Poľska nájdete v galérii pod článkom.
Na záver len pripomenieme, že ak sa vám podarí zachytiť zaujímavý záber súvisiaci s počasím, môžete nám ho poslať prostredníctvom nášho webu, WhatsAppu alebo sa podeliť v našej facebookovej skupine.