Včera sme vás informovali, že pondelok bol najteplejším dňom na našej planéte. Tento svetový rekord vydržal jeden deň − svetoví meteorológovia oznamujú, že v utorok bolo globálne ešte teplejší ako pondelok a rekordy sa opäť prepisujú.
Podľa údajov amerického Národného centra pre predpovede životného prostredia zaznamenali tento týždeň najvyššiu globálnu teplotu, aká bola kedy zaznamenaná.
V pondelok bola priemerná globálna teplota na hodnote +17,01 °C, čo je najviac od začiatku histórie meraní vo svete. Tento rekord však nezostal v platnosti dlho, pretože v utorok sa vyšplhala teplota ešte vyššie.
V utorok namerali globálnu teplotu až +17,18 °C! Poznamenávame, že predchádzajúci platný rekord bol z augusta 2016 a bol na hodnote +16,92 °C.
Odborníci varujú, že tento rok môže byť rekord prekonaný ešte niekoľkokrát. Robert Rohde, vedúci vedec na Berkeley Earth, uviedol, že svet možno zažije niekoľko ešte teplejších dní v priebehu nasledujúcich 6 týždňov.
Svetová priemerná teplota vzduchu sa v jednotlivých dňoch roka pohybuje obvykle v rozmedzí +12 až necelých +17 °C. Nad +17 °C sa globálna priemerná teplota vyšplhala prvýkrát až tento týždeň!
Nový rekord však ešte musia potvrdiť ďalšie výsledky meraní, počas leta na severnej pologuli však nemusí byť posledný. Priemerné celosvetové teploty zvyčajne stúpajú do konca júla alebo začiatku augusta.
Aktuálne totiž na severnej pologuli panujú extrémne horúčavy. Južné štáty USA zaznamenávajú rekordné horúčavy v dôsledku tepelnej kupoly, rovnako ako Čína, kde sa teploty už niekoľko dní pohybujú na úrovni okolo +35 °C.
Veľmi vysoké teploty približujúce sa k +50 °C zaznamenávajú aj mnohé stanice na severe Afriky. Čo sa týka Európy, tam je o kúsok chladnejšie v rámci severnej pologuli, no vysoké horúčavy prevládaj najmä na juhu Španielska. A dokonca aj Antarktída, kde aktuálne panuje zima, zaregistrovala anomálne vysoké teploty.
Zvyšujúce sa teploty pripisujú vedci najmä dôsledkom klimatickej zmeny a silnejúcemu fenoménu El Nino.
„Toto nie je míľnik, ktorý by sme mali oslavovať,“ povedala klimatická vedkyňa Friederike Otto z Granthamského inštitútu pre zmenu klímy a životné prostredie na britskej Imperial College London: „Je to rozsudok smrti pre ľudí a ekosystémy.“