Americkí vedci objavili neuveriteľné spojenie medzi covidovou infekciou a regresiou rakoviny, pri ktorej dochádza k zmenšovaniu nádorov z hľadiska veľkosti či rozsahu. Výskumy naznačujú, že Covid-19 by mohol liečiť rakovinu.
Výskumníci z Illinois pri testoch na zvieratách a ľudskom tkanive zistili, že RNA molekuly vírusu SARS-CoV-2 spúšťajú v imunitnom systéme vývoj špeciálnych buniek s protirakovinovými vlastnosťami, informuje Trend.
Tieto špeciálne bunky, známe ako „indukovateľné neklasické monocyty“ alebo „I-NCM“, napádajú rakovinové bunky a podľa vedcov z Northwestern Medicine Canning Thoracic Institute by sa dali účinne použiť na liečbu rakoviny.
Tento vedecký objav nám dáva novú nádej v liečbe zhubného ochorenia. Vedecké testy dokázali, že RNA vírusu SARS-CoV-2 môže podporovať rast špeciálnych buniek, ktoré účinne zmenšujú nádory.
„Tento objav otvára nové možnosti. Konkrétne sme v štúdii zaznamenali reakciu pri melanóme, rakovine pľúc, prsníka a hrubého čreva,“ povedal pre Independent doktor Ankit Bharat z Canning Thoracic Institute a hlavný autor štúdie.
Ide o nečakaný zvrat na pohľad ochorenia Covid-19. Samozrejme, ešte vedci budú musieť vykonať mnoho testov, no tento objav je v skutku prekvapivý a nádejný zároveň.
Je potrebný ďalší výskum, kým sa zistenia vedcov budú môcť použiť v klinickom prostredí. Ďalším krokom by boli klinické skúšky, no tento proces môže trvať niekoľko rokov.
Ako vieme, rakovina je ochorenie, pri ktorom niektoré telesné bunky nekontrolovateľne rastú a šíria sa do iných častí tela. Niektoré typy rakoviny sú agresívnejšie, iné typy sú o niečo miernejšie a majú pomalší priebeh.
Každý rok je na rakovinu diagnostikovaných až 2,7 milióna Európanov. Chorobe, bohužiaľ, podľahne takmer polovica z nich, približne 1,3 milióna obyvateľov. Úspešná liečba je viac než vítaná...