K životu sa prebúdza ďalšia nebezpečná sopka. Zvýšenú seizmickú aktivitu vykazuje africký vulkán Nyamuragira v Konžskej demokratickej republike.
Vulkanologické observatórium Goma (OVG) v Konžskej demokratickej republike v utorok potvrdilo, že pod sopkou dochádza k pohybom magmy v malých hĺbkach smerom k centrálnemu kráteru sopky Nyamuragira.
Vulkanológovia taktiež uvádzajú, že na vrchole sopky Nyamuragira pozorovali žiaru, ktorá je podľa najnovších údajov spôsobená výstupom lávy.
Podľa odborníkov je pravdepodobné, že čoskoro dôjde k erupcii sopky. Ak by k tomuto scenáru došlo, láva by podľa predpovedí vulkanológov stekala smerom k parku Virunga, v ktorom žijú, okrem iného, aj ohrozené horské gorily.
Pod sopkou leží mesto Goma, kde žije okolo 670 000 ľudí, avšak erupcia sopky by toto mesto ohroziť nemala. Sopečný popol a pramene ochladenej lávy by však vietor mohol zaviať do obývaných oblastí, dodalo observatórium vo vyhlásení.
„Odporúčame, aby obyvatelia Gomy zachovali pokoj a slobodne sa venovali svojej práci,“ uviedlo observatórium.
Nyamuragira je aktívna štítová sopka v pohorí Virunga v Konžskej demokratickej republike. Je popisovaná ako najaktívnejšia sopka Afriky a od roku 1885 vybuchla viac ako 40-krát, naposledy v roku 2011, kedy zabila 30 ľudí.