Prebieha geomagnetická búrka. Spôsobuje výpadok krátkovlnného rádia. Hrozí nám tzv. kanibalistický CME

Zuzana Macháčová

Dnes prebieha geomagnetická búrka v dôsledku slnečnej erupcie. Tá spôsobuje okrem iného aj výpadok krátkovlnného rádia.

V utorok prebieha geomagnetická búrka triedy G2, ktorá je zapríčinená výbuchom na juhozápadnom okraji Slnka, informuje Space Weather. Búrka dnes okrem iného  spôsobuje aj výpadok krátkovlnného rádia. 

Možný kanibalistický CME?

Nový predpovedný model od NOAA Space Weather Prediction Center predikoval príchod najmenej 3 oblakov slnečnej plazmy. 

Postupný príchod týchto CME aktuálne spúšťa geomagnetické búrky triedy G2 s možnými polárnymi žiarami vo vysokých zemepisných šírkach v severnej Európe, Kanade a severných štátoch USA. 

Podľa SpaceWeather „existuje šanca, že sa tieto CME nahromadia a vytvoria tzv. kanibalistickú CME. K nej dochádza, keď rýchlo sa pohybujúca CME predbehne a pohltí pomalšie sa pohybujúce CME pred sebou.

Kanibalistické CME sú zvyčajne schopné spôsobiť geomagnetické búrky. Ak dôjde k takejto udalosti, kombinovaný efekt môže viesť už ku geomagnetickej búrke triedy G3. Ide o silnú búrku s polárnymi žiarami aj v stredných zemepisných šírkach. 

Čo sú geomagnetické búrky?

Keď sa na Slnku vyskytnú javy náhlej a prudkej aktivity, ako sú slnečné erupcie, Slnko následne vychrlí do priestoru veľké množstvo vysokoenergetických častíc, ktoré sa rýchlo šíria vesmírom.

Ak sú tieto častice vyvrhnuté smerom k Zemi a dosiahnu až na našu planétu, tak prúd nabitých častíc reaguje s magnetosférou Zeme. V rámci tejto interakcie môže dôjsť k dočasným výpadkom elektrickej energie, rádiového signálu alebo satelitných komunikačných systémov. 

Následne vznikajú javy, ktoré zo Zeme, najčastejšie v okolí pólov, môžeme pozorovať a nazývame ich polárne žiary. 

NOAA vytvoril merací systém na hodnotenie geomagnetických búrok a ich potenciálnych účinkov od G1 (malé) po G5 (extrémne). Zatiaľ čo menšie geomagnetické búrky majú skôr malý vplyv na Zem, slnečná búrka triedy G5 by mohla mať potenciálne ničivé dopady.

Najsilnejšou zaznamenanou geomagnetickou búrkou bola udalosť v Carringtone z roku 1859, ktorá viedla k zlyhaniu telegrafných systémov na celom svete, a dokonca vyvolala požiare v niektorých telegrafných staniciach.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Oblačno
9 °C / -7 °C
Leopold
Zajtra
Skoro jasno
10 °C / -6 °C
Agnesa
Nedeľa
Polooblačno
10 °C / -4 °C
Klaudia
Pondelok
Snehové prehánky
7 °C / -4 °C
Eugen
Utorok
Občasný dážď
7 °C / -5 °C
Alžbeta
Streda
Zamračené
8 °C / 1 °C
Félix
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd