Pre mrazy kolabovala sieť. Pred 40 rokmi sme boli na hranici totálneho blackoutu

Pre mrazy kolabovala sieť. Pred 40 rokmi sme boli na hranici totálneho blackoutu
Veronika Sádovská

Pred štyridsiatimi rokmi, teda v januári aj februári roku 1985, došlo zatiaľ k poslednému kritickému stavu československej energetickej siete. Dodávky elektriny museli byť vtedy pre časť zákazníkov vrátane domácností riadene obmedzované. Hrozil totiž rozsiahly blackout.

Energetickú sústavu vtedy ohrozili prudké mrazy prekračujúce hranicu -25 °C, ktoré spôsobili problémy ako v distribučnej sieti tak predovšetkým v samotných elektrárňach. Silné mrazy viedli aj k extrémne vysokým požiadavkám na odber elektrickej energie domácností i podnikov vďaka prikurovaniu elektrinou.

„Aktuálne je menšie riziko takýchto mrazov, ale zase sú častejšie hrozby silného vetra a tak je potrebné naďalej investovať do energetickej bezpečnosti a držať distribučnú sústavu pripravenú zvládať aj mimoriadne udalosti,“ hovorí Ladislav Kříž, hovorca spoločnosti ČEZ.

 

Kritický stav v energetike

Kritický stav v energetike v dôsledku neobvykle silných mrazov vtedy nastal v druhom januárovom týždni (7. – 12. 1. 1985) a následne ešte v druhom februárovom týždni (11. – 13. 2. 1985). Byty a kancelárske priestory mali dimenzované vykurovanie s uvažovanou maximálnou vonkajšou teplotou do -12 °C. Upraviť vykurovacie systémy na nižšie vonkajšie teploty by bolo príliš nákladné.

Domácnosti si tak začali prikurovať elektrinou. Tieto spotrebiče predstavovali málo predvídateľnú a kontrolovateľnú záťaž. Mrazy boli navyše také silné, že sa topilo aj v priestoroch, ktoré to za normálnych podmienok nevyžadovali. Napríklad v skladoch potravín a v niektorých poľnohospodárskych objektoch.

Vtedajšie Československo dokázalo pokryť zaťaženie maximálne 12 000 MW. Nebezpečenstvo blackoutu sa ešte zvýšilo poruchami na uhoľných elektrárňach a problémami so zásobovaním uhlím. Prechod vlny silných mrazov spôsobil v niektorých hodinách výpadok až 2000 MW výkonu elektrární.

 

V Krušných horách padali stožiare

Predovšetkým v oblasti Krušných hôr mali v roku 1985 energetici plné ruky práce s námrazou. „V lokalite Krásny Les smerom na Adolfov nám pod ťarchou námrazy popadalo vedenie. Námraza vážila cca 18 až 20 kg na 1 meter vedenia, podobné problémy sme riešili aj na Medenci. Podľa vypínacích plánov sme museli vypínať jednotlivé úseky vedenia a rozvodne v mestách,“ spomína vtedajší prevádzkový pracovník Severočeskej energetiky Milan Fink.

Vtedy sa ukázalo, že československá energetika nie je schopná čeliť prudkému nárastu spotreby a problémom v elektrárňach pri extrémnych mrazoch. Po kritických mesiacoch roku 1985 preto nasledoval rozsiahly rad opatrení a nákladných investícií do energetického systému.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Snehové prehánky
7 °C / -4 °C
Severín
Zajtra
Dážď
11 °C / -1 °C
Alexej
Piatok
Polooblačno
5 °C / 3 °C
Dáša
Sobota
Snehové prehánky
4 °C / -9 °C
Malvína
Nedeľa
Skoro jasno
3 °C / -12 °C
Ernest
Pondelok
Jasno
1 °C / -15 °C
Rastislav
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd