Dopady klimatickej zmeny na našu planétu sú veľmi veľké. Podľa odhadov vedcov by do konca tohto storočia malo vymrieť až 98% kolónii tučniakov obrovských.
Hrozivú predpoveď ako globálne zmeny klímy ovplyvnia život tučniakov zverejnil medzinárodný vedecký tím tento týždeň. Podľa nich klimatická zmena zničí miesta, kde aktuálne tučniaci žijú.
Výskum sa pokúsil predpovedať vývoj všetkých známych kolónií tučniakov. Autori pritom využili populačný model založený na pozorovaní satelitných snímok týchto kolónií.
Podľa štúdii budú tučniaci v nasledujúcich rokoch veľmi ťažko skúšaní. Problémom budú mať s hľadaním potravy a s ich obydliami, ktoré sa budú vplyvom topenia ľadu rýchlo meniť.
Morský ľad sa totiž stráca tempom, ktorý spôsobí to, že do roku 2100 vyhynú prakticky všetci tučniaci. Na základe výsledkov štúdie sa navrhuje, aby boli tučniaci zaradení na zoznam ohrozených druhov.
Tučniaky totiž žijú v ľadových pobrežných oblastiach Antarktídy a súčasné klimatické modely predpokladajú v týchto oblastiach výrazný úbytok ľadu, na ktorý je životný cyklus tučniakov cisárskych úzko viazaný.
"Tučniaci žijú v krehkej rovnováhe so svojím životným prostredím, existuje tu akási zlatá zóna morského ľadu," uviedli vedci.
To znamená, že "ak je morského ľadu príliš málo, môžu sa mláďatá tučniakov utopiť; ak je morského ľadu príliš veľa, sú cesty za potravou príliš dlhé a namáhavé a mláďatá môžu vyhladovať ".
Podľa výsledkov štúdie ak bude tempo rastu skleníkových plynov rásť, tak do roku 2040 bude úbytok tučniakov klesať pomerne nízko, no po roku 2040 dôjde ku dramatickému úhynu tučniakov a do roku 2100 uhynie približne 98 % jedincov.