Hodina Zeme je medzinárodná iniciatíva, ktorá každoročne pripomína dôležitosť ochrany životného prostredia. Tento symbolický akt sa koná vždy poslednú sobotu v marci, v čase od 20:30 h do 21:30 h. Hodina venovaná našej Zemi tak práve teraz začína.
Na jednu hodinu sa vypína osvetlenie budov, pamiatok a domácností po celom svete. Cieľom je zvýšiť povedomie o klimatických zmenách a potrebe udržateľného spôsobu života.
Podujatie organizuje Svetový fond na ochranu prírody (WWF) od roku 2007, keď sa prvýkrát uskutočnilo v austrálskom meste Sydney. Odvtedy sa rozšírilo do viac než 190 krajín a každoročne sa k nemu pripájajú milióny ľudí.
Hoci samotné zhasnutie svetiel má len symbolický význam, jeho hlbší odkaz spočíva v povzbudzovaní jednotlivcov, komunít, firiem a vlád k dlhodobej ochrane životného prostredia. Hodina Zeme upozorňuje na alarmujúce tempo klimatických zmien, stratu biodiverzity a nevyhnutnosť hľadať riešenia, ktoré povedú k udržateľnej budúcnosti.
Svet sa do Hodiny Zeme zapája rôznymi spôsobmi. Mnohé svetové metropoly, vrátane Paríža, New Yorku či Tokia, každoročne na túto hodinu vypínajú osvetlenie ikonických pamiatok, ako je Eiffelova veža, Empire State Building alebo operný dom v Sydney.
Okrem zhasínania svetiel sa organizujú rôzne ekologické aktivity, prednášky a kampane na znižovanie uhlíkovej stopy. V posledných rokoch sa iniciatíva rozšírila aj do online prostredia, kde ľudia zdieľajú svoje záväzky k ochrane prírody a inšpirujú ostatných k zodpovednejšiemu správaniu.
Na Slovensku sa Hodina Zeme koná od roku 2010 a každoročne sa do nej zapájajú mestá, firmy, školy aj jednotlivci. V Bratislave zhasína osvetlenie Bratislavského hradu, Prezidentského paláca či Mosta SNP. V Košiciach sa do tmy ponára Dóm sv. Alžbety a ďalšie významné pamiatky.
Okrem toho sa na viacerých miestach konajú podujatia zamerané na ochranu prírody, ako sú diskusie, workshopy a dobrovoľnícke aktivity. Organizátori vyzývajú ľudí, aby sa nielen symbolicky zapojili do vypínania svetiel, ale aby dlhodobo menili svoje správanie – znižovali spotrebu energie, triedili odpad či uprednostňovali ekologickú dopravu.
Hodina Zeme nie je len jednorazovým gestom, ale výzvou k zmene nášho každodenného správania. Aj malé kroky, ako zníženie spotreby elektriny, obmedzenie používania plastov či výber udržateľných produktov, môžu v konečnom dôsledku prispieť k ochrane našej planéty. Každý človek má moc ovplyvniť budúcnosť Zeme, a práve Hodina Zeme je pripomienkou, že spoločne môžeme dosiahnuť pozitívne zmeny.