Ešte 14. decembra tohto roku mohli obyvatelia Južnej Ameriky pozorovať úplné zatmenie Slnka. Zaznamenali ho aj geostacionárne družice, ktoré sa nachádzajú približne 36-tisíc kilometrov nad rovníkom.
Prvé a jediné úplné zatmenie Slnka v roku 2020 sa udialo ešte 14. decembra v oblasti juhovýchodného Tichého oceánu, Južnej Ameriky a južného Atlantického oceánu.
Tento jav zachytili aj geostacionárne družice. Na videu nižšie môžeme pozorovať animáciu zo 72 snímok, zachytených americkou družicou GOES-16. Snímky s frekvenciou 10 minút pokrývajú časové obdobie medzi 7:00 a 19:00 nášho času, 14. decembra 2020.
Tieň Mesiaca, ktorý vrhá na Zem, je tvorený dvomi časťami. Úplné tmavá časť - nazývaná umbra a čiastočne zatienená časť okolo umbry, nazývaná penumbra. Ľudia, ktorí sa počas zatmenia nachádzali v oblasti umbry, mohli pozorovať úplné zatmenie trvajúce asi 2 minúty.
Šírka línie, kde mohlo byť pozorované úplné zatmenie, predstavovala tento rok asi 90 kilometrov. Táto línia siahala od rovníkového Tichého oceánu, ponad Južnú Ameriku, až nad juh Atlantického oceánu.
Úplné zatmenia Slnka sa vyskytujú približne každých 18 mesiacov, no vždy v inej oblasti Zeme. Na rovnakom mieste môže byť pozorované približne raz za 375 rokov. Najbližšie úplné zatmenie Slnka sa očakáva 4. decembra 2021 v oblasti Antarktídy, ďalšie v Severnej Amerike, 8. apríla 2024.