Horúce počasie, ktoré zažívame posledné dni, prináša okrem množstva nepríjemností aj nebezpečenstvo prízemného ozónu. Ten dnes dosiahol nebezpečné hodnoty v našom hlavnom meste a vyhlásená bola smogová situácia.
Aktuálne prebiehajúce horúce počasie na našom území spôsobilo vznik smogovej situácie v dôsledku prízemného ozónu (O3). Dnes boli v Bratislave namerané nebezpečné hodnoty a pre okres Bratislava bolo vyhlásené upozornenie na smogovú situáciu pre prízemný ozón.
Pri vhodných atmosferických podmienkach je v letnom období možný zvýšený výskyt prízemného ozónu, čo sa stalo práve dnes v našom hlavnom meste.
Nad zemským povrchom totiž boli prekročené povolené koncentrácie ozónu. Tento plyn je pre ľudské zdravie nebezpečný, keďže až 95 % ozónu vdýchnutého do pľúc, zostáva v organizme. Spôsobuje oslabenie organizmu a zvyšuje náchylnosť na infekcie dýchacích ciest.
Zdravotné problémy môžu pociťovať viacerí ľudia a preto sa odporúča obmedziť pobyt v exteriéri.
V piatok 16.8.2024 bol podľa odboru monitorovania kvality ovzdušia SHMÚ na monitorovacej stanici Bratislava Jeséniova, Bratislava Mamateyova a Bratislava Vlčie hrdlo prekročený informačný prah pre ozón (180 µg.m-3 - priemerná jednohodinová koncentrácia prízemného ozónu). Z uvedeného dôvodu bolo vydané upozornenie na vznik smogovej situácie.
Na ostatnom území SR nebol prekročený informačný prah ozónu, no to sa najmä v oblasti miest môže ešte vzhľadom na očakávaný vývoj počasia zmeniť.
Toto varovanie pred smogovou situáciou pre prízemný ozón sa týka najmä chorých ľudí a starých ľudí, malých detí a tehotných žien, ktorým hrozia zdravotné problémy.
Medzi akútne formy patrí dráždenie očí, nosa a hrdla, objaviť sa môže aj kašeľ a bolesti hlavy. U astmatikov môžu tieto zvýšené koncentrácie vyvolávať záchvaty a príznaky dráždenia dýchacích ciest. Preto by táto najviac ohrozená skupina ľudí mala počas trvania varovania tráviť čo najmenej času v exteriéri, ideálne obmedziť aj vetranie.
Obvykle pozorujeme zvýšený vznik prízemného ozónu najmä počas horúcich letných dní v lokalitách s vysokou koncentráciou výfukových plynov spaľovacích motorov, kde dochádza k nárastu obsahu oxidov dusíka a plynných uhľovodíkov vo vzduchu.
V posledných rokoch sú všetky novovyrábané osobné automobily vybavené katalyzátormi, ktoré premieňajú oxidy dusíka na inertný plynný dusík a toxický oxid uhoľnatý na relatívne neškodný CO2. Zavedením týchto opatrení sa podarilo znížiť koncentráciu prízemného ozónu vo veľkých priemyselných centrách o niekoľko desiatok percent.