Nová štúdia prišla so zistením, že posun magnetického poľa mohol výrazne skresliť merania ohľadom atlantických prúdov. Tie by nemuseli byť tak oslabené, ako sa pôvodne myslelo, čo je pre nás dobrá správa.
Atlantická poludníková cirkulácia (AMOC) pomáha priviesť teplé vody od rovníka do severného Atlantiku, čím prispieva k priaznivému podnebiu Európy pre jej zemepisnú šírku. Súčasťou AMOC je aj Golfský prúd.
Floridský prúd zohráva taktiež kľúčovú úlohu v AMOC, pretože odoberá vodu vyvrhnutú slučkovým prúdom z Mexického zálivu a privádza ju na sever pozdĺž východného pobrežia USA. Je to najrýchlejší prúd v celom systéme a jeden z najrýchlejších na svete.
Od roku 1982 sa sila Floridského prúdu meria pomocou podmorských káblov medzi Floridou a Bahamami. Tieto merania poskytujú údaje o sile prúdu pomocou napätia, ktoré ich tok vyvoláva v kábloch.
Predchádzajúca analýza týchto káblov bola považovaná za dôkaz, že prúd na Floride sa oslabuje, čo je zlé znamenie pre AMOC ako celok.
Magnetické pole Zeme však ovplyvňuje aj napätie v týchto kábloch. Podľa autorov novej štúdie, nezohľadnenie zmien v magnetickom poli viedlo k nesprávnemu pochopeniu sily prúdu.
Keď sa tieto zmeny a posuny vezmú do úvahy, tak výsledkom je, že oslabenie Floridského prúdu meraného káblami je len veľmi malé a v konečnom dôsledku irelevantné.
Pohyby Floridského prúdu boli tiež sledované pomocou meraní z lodí a plavákov, rovnako ako iné prúdy. Tieto vo všeobecnosti nepreukázali žiadnu zmenu sily, no treba dodať, že tieto merania sú menej presné.
Keďže Floridský prúd je len malou časťou AMOC, táto nová štúdia nedokazuje, že systém ako celok je v poriadku.
„Táto štúdia nevyvracia potenciálne spomalenie AMOC, ukazuje, že Floridský prúd, jedna z kľúčových zložiek AMOC v subtropickom severnom Atlantiku, zostal stabilný počas viac ako 40 rokov pozorovaní,“ povedal doktor Denis Volkov. z University of Miami Rosenstiel School vo vyhlásení.