Na rozdiel od geografického severného pólu, ktorý je pevný, sa severný magnetický pól neustále pohybuje a mení svoj smer. O pár rokov už kompas nebude ukazovať priamo na sever, ale do inej svetovej strany.
Ako mnohí iste vedia, severný magnetický pól je v pohybe a každým dňom sa veľmi pomalým tempom presúva. Vedci každých 5 rokov aktualizujú tento posun a prinášajú presné informácie o tomto presune. Aktuálna verzia (WMM 2025) bola vydaná 17. decembra 2024 a zostane v platnosti do konca roka 2029.
Tento aktuálny a oficiálny Svetový magnetický model (WMM) je štandardný model pre navigačné, polohové a smerové referenčné systémy, ktoré využívajú geomagnetické pole. WMM sa používa aj pre civilné aplikácie vrátane navigačných a smerových systémov.
Model vyrába americká Národná geopriestorová spravodajská agentúra (NGA) a obranné geografické centrum Spojeného kráľovstva (DGC). NCEI a British Geological Survey (BGS) spoločne vyvinuli WMM.
Svetový magnetický model je matematické znázornenie magnetického poľa Zeme, ktoré sa používa na výpočet rozdielu medzi magnetickým severom a skutočným severom v každom bode planéty.
Tento model je nevyhnutný pre satelitnú navigáciu, navádzanie lietadiel a každodenné aplikácie, ako sú mapy Google, ktoré sa spoliehajú na správnu orientáciu vzhľadom na magnetické pole Zeme.
WMM sa aktualizuje každých 5 rokov, aby odrážal zmeny v magnetickom poli, spôsobené predovšetkým pohybmi vo vonkajšom jadre Zeme. Hoci si väčšina ľudí nevšimne viditeľné zmeny, tieto aktualizácie sú kľúčové pre zabezpečenie správneho fungovania navigačných systémov.
Magnetické pole Zeme sa vytvára vo vonkajšom jadre Zeme, v zóne roztaveného železa, ktorá leží asi 3 000 km pod povrchom. Pohyb tekutého železa, ktoré je dobrým elektrickým vodičom, vytvára elektrické prúdy, ktoré zase vytvárajú magnetické pole.
Tento proces, známy ako geodynamo, udržiaval magnetické pole Zeme aktívne už miliardy rokov. Bez tohto mechanizmu by magnetické pole asi po 40 000 rokoch zaniklo.
Na rozdiel od geografického severného pólu, ktorý je pevný, sa severný magnetický pól neustále pohybuje. Tento jav je spôsobený zložitou dynamikou zemského jadra, ktorá každoročne spôsobuje výrazné posuny pólu.
V posledných desaťročiach sa severný magnetický pól presunul z kanadskej Arktídy smerom na Sibír, konkrétne od 30. rokov 19. storočia sa severný magnetický pól Zeme presunul o približne 2 250 kilometrov cez horné úseky severnej pologule z Kanady smerom na Sibír.
Ak bude pokračovať týmto tempom, severný magnetický pól prejde v priebehu nasledujúceho desaťročia až 660 kilometrov smerom na Sibír.
Účinok je taký významný, že vedci z British Geological Survey (BGS) uviedli, že všetky kompasy budú do roku 2040 pravdepodobne smerovať na východ od skutočného severu.