V oblasti Arktídy sa začína pomaly, ale celkom iste rozpadať polárny vír, čo bude viesť k potencionálne extrémnemu počasiu, ktoré už čoskoro zasiahne Európu a dotkne sa to aj Slovenska. Nebezpečné počasie by malo doraziť do Európy počas budúceho týždňa a okrem silného vetra do Európy vtrhne zima.
Prvý sneh sme na našom území už zaznamenali. Doteraz však išlo len o zanedbateľné snehové zrážky, ktoré nám tak maximálne pripomenuli to, že už treba rátať so zimou a so zimnými nástrahami počasia.
Teraz je však už nielen vo vyhliadke, ale aj v predpovedi veľmi výrazná zmena, ktoré je už istá. Meniť sa bude už len intenzita javov, ktoré nás čakajú, ale celkom určite nás od budúceho utorka čaká extrémne počasie v podobe veľmi silného vetra, no okrem toho k nám vpadne aj arktická zima.
V nadchádzajúcich hodinách dôjde v oblasti Arktídy k rozpadu polárneho víru a práve tento rozpad polárneho víru spôsobí, že sa nad náš kontinent dostane mimoriadne chladná arktická vzduchová hmota, ktorá neprinesie len sneženie, ale aj veľmi silný vietor. Postupný rozpad polárneho víru je jasne viditeľný na animácii tlakového poľa.
Polárny vír je oblasť nízkeho tlaku vzduchu, ktorá sa vytvára v dôsledku rozdielov medzi studeným arktickým vzduchom a teplejším vzduchom v miernych zemepisných šírkach. Tento vír sa za normálnych okolností udržiava v oblasti pólov, čím izoluje studený arktický vzduch v tejto oblasti. Keď je stabilný, vytvára nad pólmi kruhový pohyb vzduchu, ktorý zabraňuje tomu, aby sa arktický vzduch dostával do miernych zemepisných šírok. Ak sa však polárny vír oslabí alebo rozpadne, studený vzduch môže uniknúť do nižších zemepisných šírok a priniesť extrémne počasie.
Čo spôsobuje rozpad polárneho víru? Je to niekoľko faktorov, no v uplynulých týždňoch sme písali o tom, že na Sibíri je mimoriadne veľa snehu, čo bude mať vplyv na počasie v nadchádzajúcich týždňoch. Veľa snehu na Sibíri spôsobuje to, že spodné vrstvy sú chladnejšie, čo vedie k vytvoreniu sibírskej tlakovej výše a tá potom do Arktídy tlačí teplejší vzduch, čím je narušený stabilný polárny vír a môže dôjsť k jeho rozpadu.
Rozpad tohto víru potom do Európy alebo do Severnej Ameriky potom tlačí chladnejší vzduch, ktorý sa za bežných okolností nachádza v oblasti Arktídy. K tomuto rozpadu aktuálne dochádza a budúci týždeň sa to prejaví na počasí nielen v Európe, ale aj na Slovensku.
Z oblasti Islandu sa postupne nad južnú Škandináviu, Pobaltie a nad severné pobrežie Európy dostane hlboká tlaková níž a blízkosť tejto tlakovej níže prinesie do Európy veľmi veterné počasie, ktoré bude nebezpečné.
Už v pondelok začne vietor naberať na sile v oblasti Britských ostrovov a počas utorka sa postupne rozfúka aj vo vnútrozemí Európy. Poryvy vetra by mohli v niektorých oblastiach, vrátane Slovenska prekračovať 30 m/s, čo je v prepočte viac ako 100 km/h. Nárazy vetra nájdete na našich mapách .
Takéto veľmi veterné počasie má potenciál páchať vo vnútrozemí Európy materiálne škody, pred čím už teraz varujú mnohé meteorologické služby. Každopádne táto situácia sa bude ešte v najbližších dňoch upresňovať.
Okolo spomínanej tlakovej níže so stredom nad Pobaltím sa však do Európy dostane aj natoľko chladný vzduch, že mnohé štáty zažijú snehovú nádielku, ktorá môže byť aj poriadne výdatná.
Už je takmer isté, že v Európe napadne množstvo snehu, ktoré v niektorých regiónoch spôsobí aj prvú snehovú kalamitu a sneženia sa dočká aj Slovensko. Viac o blížiacom sa snežení na Slovensku sa dočítate na ďalšej STRÁNKE >>>