Polárny vír je meteorologický jav, ktorý zohráva dôležitú úlohu v utváraní počasia na celej severnej pologuli. Aktuálne sa ešte nerozpadol, naopak, vzhľadom na koniec marca je najsilnejší za posledných 5 rokov. Na čo sa teda môže Slovensko pripraviť?
Polárny vír je meteorologický jav, ktorý zohráva dôležitú úlohu v utváraní počasia na celej severnej pologuli. Ide o rozsiahlu oblasť nízkeho tlaku vzduchu a studeného arktického vzduchu, ktorá sa nachádza nad Severným pólom.
Tento vír sa vyskytuje vo vrchnej troposfére a stratosfére. Jeho existencia je dôsledkom rozdielov v teplote medzi Arktídou a miernymi šírkami.
Za normálnych okolností je polárny vír stabilný a drží chladný vzduch nad polárnymi oblasťami. Avšak v niektorých prípadoch, najmä pri náhlych stratosférických otepleniach, sa môže oslabiť alebo dokonca rozdeliť na viacero častí. Keď k tomu dôjde, studený arktický vzduch sa začne presúvať do nižších zemepisných šírok, čo môže výrazne ovplyvniť počasie aj na Slovensku.
Zatiaľ čo v minulom roku už bol na konci marca polárny vír úplne rozpadnutý, tento rok je naopak ešte stále relatívne mohutný. Pre koniec marca je najsilnejší za posledných 5 rokov (od roku 2020), informuje inpocasi.cz.
Polárny vír sa pritom v druhej polovici marca pravidelne rozpadá s nastupujúcou jarou. A jeho rozpad býva niekedy sprevádzaný ešte posledným vpádom studeného vzduchu do Európy.
Vzhľadom na to, že tento rok sa rozpadne až na začiatku apríla (teda neskôr, než je bežné), sa zvyšuje šanca neskorého vpádu studeného pôvodom arktického vzduchu do Európy v apríli. Ostatne, potvrdzuje to aj dlhodobejšia predpoveď počasia na apríl.
V článku spred pár dní sme informovali, že začiatkom apríla sa má do Európy priliať ďalšia vlna studeného vzduchu. Teplota v popoludňajších hodinách najmä v prvý aprílový víkend len ojedinele prekročí 8 stupňov Celzia. Vrátia sa aj nočné mrazy, ktoré rozhodne nepotešia ovocinárov.
Tlakové pole nad Európou sa má v nasledujúcich dňoch prebudovať, čo prispeje k možnostiam zatekania studeného vzduch od Arktídy cez Škandináviu až po Poľsko, Taliansko, Balkán a západné Rusko. Očakáva sa, že v prúde mierneho vzduchu od juhu zostanú len západné a juhovýchodné kúty Európy.