Polárna žiara sa objavila blízko Slovenska. Prečo sme u nás také šťastie nemali?

Polárna žiara sa objavila blízko Slovenska. Prečo sme u nás také šťastie nemali?
Veronika Sádovská

V posledné dni sme mohli pozorovať polárnu žiaru aj z južnejších oblastí Európy, avšak Slovensko také šťastie nemalo. Len pár desiatok kilometrov severne od nás ju ale mohli vidieť.

Polárna žiara predvčerom večer, teda posledný júlový deň, rozžiarila oblohu nad Poľskom. Fotografie tohto nezvyčajného úkazu zverejnil web tvn24. Čitateľ ich zaslal s komentárom „Obloha nad obzorom sa sfarbila do ružova, objavila sa aj zelená farba“.

Dobré poveternostné podmienky umožňujúce pozorovanie tohto nezvyčajného úkazu panovali na severe krajiny, teda oveľa severnejšie ako je naše územie.

 

Slabšia geomagnetická búrka

Polárna žiara viditeľná predvčerom bola dôsledkom dopadu CME z 28. júla, čiže výronu koronálnej hmoty zo Slnka. Výron koronálnej hmoty je obrovský oblak plazmy s veľmi intenzívnym magnetickým poľom, vyvrhnutý zo slnečnej koróny do medziplanetárneho priestoru.

Ten spôsobil slabšiu geomagnetickú búrky, ktorej jedným z dôsledkom je aj vznik polárnej žiary. Tá ako z názvu vyplýva, je typická pre polárne oblasti, avšak pri silnejších búrkach sa môže objaviť aj za polárnym kruhom.

Polárna žiara v Poľsku
Polárna žiara v Poľsku, marzka44/tvn24.pl

V našej oblasti až tak častá nie je, hoci sa posledné mesiace sme mali možnosť ju pozorovať o niečo častejšie, ako býva zvykom. Je to kvôli tomu, že sa zdá, že Slnko vstúpilo do svojho maxima v rámci jedného slnečného cyklu.

Vtedy jeho aktivita výrazne narastá, vznikajú veľké oblasti, v ktorých dochádza k erupciám a tie vyvrhujú túto koronálnu hmotu do vesmíru. Ak takáto erupcia nastane na tej časti, ktorá je otočená k nám a častice dosiahnu až k nám, spôsobia v našej atmosfére geomagnetickú búrku.

 

Polárna žiara vzniká vtedy, keď energizované častice plynu vyslané Slnkom dopadnú vysokou rýchlosťou (až 72 miliónov kilometrov za hodinu) do hornej atmosféry Zeme. Planéta je chránená pred „útokom“ svojím magnetickým poľom. Presmeruje častice smerom k severnému a južnému pólu a častice interagujú s plynmi v našej atmosfére.

Uvidíme ešte polárnu žiaru?

Aktuálne k nám žiadna ďalšia koronálna hmota zo Slnka "necestuje", avšak na Slnku je viacero aktívnych oblastí, ktoré takýto výron môžu spôsobiť. Či a kedy sa tak stane je úplne presne odhadnúť nedá.

 

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Oblačno
2 °C / -8 °C
Dobroslav
Zajtra
Skoro jasno
6 °C / -4 °C
Kristína
Piatok
Skoro jasno
6 °C / -10 °C
Nataša
Sobota
Jasno
8 °C / -8 °C
Bohdana
Nedeľa
Jasno
8 °C / -5 °C
Drahomíra
Pondelok
Jasno
7 °C / -6 °C
Dalibor
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd