Nízka hladina vody v umelom jazere Kariba na hranici medzi Zambiou a Zimbabwe spôsobila sériu zemetrasení. Energetická infraštruktúra vybudovaná v regióne je podľa úradov v dobrom stave, no mnohí odborníci sa obávajú, že čoskoro môže skolabovať.
V decembri sa pri najväčšom umelom jazere sveta Kariba zem zatriasla sedemkrát. Blízko neho je postavená elektráreň na dodávku elektriny do Zambie a Zimbabwe.
Najsilnejšie otrasy s magnitúdou 4,9 zaznamenali začiatkom minulého týždňa a vyskytli sa asi 20 kilometrov od jazera Kariba, no najväčšie obavy vyvolalo zemetrasenie v pondelok s epicentrom pod samotným jazerom.
Úrady spravujúce nádrž v sobotu vysvetlili, že „tieto otrasy boli vyvolané kolísaním hladiny vody, ktorá je v súčasnosti najnižšia za takmer polstoročie". Ubezpečili tiež, že statika vodnej elektrárne je stále dobrá a pripomenuli, že od roku 1963, keď sa priehrada začala napúšťať, sa v regióne vyskytlo vyše tisíc zemetrasení.
Mnohí nezávislí odborníci nesúhlasia s postojom vlády, podľa ktorej hrádzi na rieke Zambezi a ňou poháňanej elektrárni hrozí zrútenie. Priehrada bola postavená v 50. rokoch minulého storočia ale s chybou. Pohyb vody padajúcej z nej bol nesprávne určený a za tie desaťročia vyhĺbila pod základom priehrady obrovský kráter hlboký cez 90 metrov.
„Štruktúra je oslabená a našťastie sucho spôsobilo historicky nízku hladinu vody v jazere, pretože ak by sa nádrž rýchlo naplnila vodou, hrádza by sa mohla rovnako rýchlo zrútiť,“ povedal Manase Banda, zambijský hydrológ.
Priehradu postavili britské koloniálne úrady s ohľadom na bielych osadníkov. Pre jej potreby boli z regiónu vysťahované desaťtisíce domorodých obyvateľov, ktorí dodnes neboli odškodnení.
Hoci kolonializmus v Zambii skončil v roku 1964, ľudia žijúci v blízkosti priehrady z nej nemajú žiadne využitie, pretože nemajú vôbec prístup k elektrine. V Zambii elektrický prúd v súčasnosti pre sucho chýba takmer 90 % obyvateľov.