Turecké úrady uviedli, že v dôsledku zemetrasenia, ktoré 6. februára zasiahlo obe strany turecko-sýrskej hranice, zahynulo už viac ako 50 000 ľudí.
Počet obetí zemetrasenia v Turecku a Sýrii sa vyšplhal k smutnej hranici. Len v Turecku agentúra AFAD, ktorá je zodpovedná za riešenie kríz a prírodných katastrof, napočítala 44 218 mŕtvych. Sýria nahlásila 5 914 mŕtvych.
Epicentrum zemetrasenia s magnitúdou 7,8, ktoré v noci z 5. na 6. februára zasiahlo juhovýchod Turecka a severozápad Sýrie, sa nachádzalo v tureckej provincii Kahramanmaras.
O necelých 12 hodín neskôr sa o niekoľko desiatok kilometrov severnejšie vyskytlo druhé zemetrasenie s magnitúdou 7,7. Oba javy sprevádzala séria následných silných otrasov.
Zemetrasením postihnutá oblasť juhovýchodného Turecka a severozápadnej Sýrie je naďalej seizmicky aktívna a je vystavená častým otrasom. Toto zemetrasenie bolo však najsilnejšou katastrofou v regióne za posledné obdobie.
Zem v tureckej provincii Hatay sa opäť otriasla 20. februára. Zemetrasenie dosiahlo silu 6,3 magnitúdy. Bolo ho cítiť v Sýrii, Egypte aj Libanone.
V roku 1999 zahynulo v dôsledku zemetrasenia v tureckom Izmite približne 18 000 ľudí. Ako ukázali merania, otrasy mali silu 7,6 magnitúdy.
Najtragickejšie zemetrasenie v histórii seizmických meraní bolo zaznamenané v roku 1976 v čínskej provincii Tang-šan. Oficiálne údaje úradov hovorili o 250 000 obetiach.
Zemetrasenie s magnitúdou 9,5 bolo najsilnejšie, aké bolo kedy podľa meraní zaznamenané, a to v roku 1960 v Čile. Zahynulo vtedy viac ako 1 650 ľudí, keďže zemetrasenie zasiahlo riedko obývanú oblasť.