Zima na Slovensku ešte rozhodne nepovedala posledné slovo. Dôkazom bude to, čo nás čaká zajtra, teda vo štvrtok 10. apríla. Očakávať totiž možno výrazné ochladenie a bude aj snežiť.
Zima sa opäť prihlási o slovo. Stane sa tak už zajtra, pričom pripraviť sa treba nielen na pokles teplôt, ale aj sneženie a silný vietor.
Dôvodom bude to, že od severovýchodu až východu sa nad Slovensko rozšíri brázda nízkeho tlaku vzduchu, v rámci ktorej k nám od severu postúpi studený front. Ten prinesie výraznejšiu zmenu počasia a zároveň umožní ďalšie prechodné prenikanie chladnejšieho vzduchu zo severu.
Počas dňa očakávame premenlivú, miestami až veľkú oblačnosť. Na viacerých miestach sa môžu vyskytnúť zrážky vo forme dažďa alebo prehánok. V chladnejších oblastiach, najmä od stredných polôh smerom vyššie, no na severe a východe výnimočne aj v nižších nadmorských výškach, môže pršať dážď so snehom alebo dokonca čisto snežiť. Ojedinele sa môže vytvárať aj snehová pokrývka spôsobujúca tvorbu snehových jazykov, čo môže komplikovať dopravu.
Čo sa týka očakávaného množstva zrážok na zajtra, v nočných hodinách môže napršať do 5 milimetrov, na severe lokálne aj medzi 5 až 12 milimetrami. Pri snežení napadne približne 10 centimetrov nového snehu. Počas dňa sa predpokladá úhrn zrážok do 5 milimetrov, pričom na niektorých miestach môže napadnúť do 3 centimetrov snehu.
Už sme vás pritom informovali, že v nasledujúcich dňoch môže na severe pribudnúť až 30 cm nového snehu. Viac v článku >>>TU.
Teploty vo štvrtok budú oproti dnešnému dňu celkovo nižšie, a teda chladné. Najvyššie denné hodnoty sa budú pohybovať v rozmedzí +7 °C až +13 stupňov Celzia, avšak na severe a východe Slovenska ostanú väčšinou len medzi +1 až +7 stupňami. V horských oblastiach, vo výške približne 1500 metrov nad morom, bude teplota okolo -6 stupňov.
Dnes boli teploty podstatne vyššie. Zajtra sa preto ochladí miestami aj o viac ako 6 °C.
Ako sme spomenuli, potrápi nás aj silný vietor. Ten bude fúkať zo severozápadu až severu, dosiahne rýchlosť 4 až 10 metrov za sekundu, čo zodpovedá približne 15 až 35 kilometrom za hodinu.
Miestami, najmä na východnom Slovensku, sa môžu nárazy vetra pohybovať až okolo 12 metrov za sekundu (45 km/h), v nárazoch dokonca do 20 metrov za sekundu, teda približne 70 kilometrov za hodinu.
S pribúdajúcim večerom sa však očakáva postupné slabnutie vetra. Na horách však treba počítať s búrlivým vetrom až víchricou, a na hrebeňoch Tatier môže vietor dočasne zosilnieť až na úroveň silnej víchrice.
Ak chcete konkrétne vedieť aké bude počasie v Bratislave, Košiciach či Snine, k dispozícii vám je naša predpoveď počasia.