Do viacerých európskych krajín dorazilo prvé výdatnejšie sneženie v novej sezóne. Európu však trápia aj iné rozmachy počasia, napr. silný vietor. Ten spôsobil väčšie škody v Taliansku.
V strednej Európe sme sa v piatok zobúdzali do zasneženého rána. Počasie potrápilo nielen obyvateľov Slovenska, ale aj okolitých krajín.
Napr. v Česku bola kritická situácia na Morave. Následky nočného sneženia komplikovali dopravu na spomínanej Morave a v horských oblastiach východných a južných Čiech. Podľa meteorológov sa na väčšine východnej Moravy a v Sliezsku v piatok ráno nachádzala súvislá snehová pokrývka.
Napadlo tam šesť až osem centimetrov snehu. Vodiči preto museli počítať s vrstvou utlačeného alebo roztopeného snehu na niektorých vyššie položených cestách, ktoré však boli so zvýšenou opatrnosťou prejazdné. Problémy robil motoristom aj vietor alebo znížená viditeľnosť.
Silné nárazy vetra, ktoré bičujú Taliansko v dôsledku víchrice Caetano, spôsobili škody a nepríjemnosti v regiónoch Abruzzo a Molise. Vo vysokých polohách dosahoval vietor v oboch regiónoch rýchlosť výrazne nad 100 km/h.
Až 147 km/h namerali v Capracotte, 132 km/h v Baranelle, 114 km/h v Passo San Leonardo, 108 km/h v Castel San Vincenzo, 101 km/h v Rocca di Mezzo, 99 km/h v Roccarase, ale nárazy dosahovali maximá 80 - 90 km/h aj na pobreží.
V noci zo štvrtka na piatok prišli na hasičský zbor desiatky hlásení o popadaných konároch a stromoch, ktoré vyvrátil vietor medzi údolím Valle Peligna a Alto Sangro. Najväčšie škody boli hlásené v Alfedene, v borovicovom lese Cimerone, kde hasiči zasahovali pri odstraňovaní niekoľkých spadnutých stromov na vozovku. Cesta bola niekoľko hodín uzavretá. Nepríjemnosti sa vyskytli aj v meste Castel di Sangro, opäť v dôsledku popadaných stromov v centre a na predmestiach.
Problémy sa vyskytli aj na železničnej trati Sulmona-Pescara. Regionálny vlak, ktorý vyrazil o šiestej hodine z hlavného mesta Peligno a smeroval do Pescary, zostal stáť viac ako dve a pol hodiny v blízkosti Torre dei Passeri, pretože niektoré konáre spadli na koľaje. Cestujúci na situáciu pochopiteľne hromžili. „Nie je možné, aby sa po výstrahe počasia nezabezpečili náhradné autobusy alebo tímy pracovníkov pripravených riešiť nepríjemnosti. Je to nezvládnutá situácia najmä pre tých z nás, ktorí dochádzajú vlakom do práce,“ rozhorčoval sa jeden z nich.
Ako zobrazuje aj náš predpovedný model, silný vietor by mal v nasledujúcich hodinách v Taliansku ustáť. Na jeho vyčíňanie by sa však mali pripraviť inde.
Konkrétne pôjde o severozápadnú časť Európy, kde by vietor mal udrieť v plnej sile v priebehu víkendu, najmä od nedele. Ako prvé za obeť padne Írsko a Britské ostrovy, kde by nárazy vetra mali už počas soboty dosiahnuť viac ako 100 km/h.
Následne sa silný vietor presunie do Francúzska a krajín Beneluxu. Situáciu budeme sledovať v našom spravodajstve.