Najväčší ľadovec na svete, známy ako A23a, sa po viac ako 30 rokoch odpočinku začal výrazne hýbať. Čoskoro vypláva za antarktické vody.
Po viac ako 30 rokoch pobytu vo Weddellovom mori sa najväčší ľadovec na svete začal výrazne pohybovať. Ľadovec A23a nabral za posledný rok na sile a čoskoro môže opustiť antarktické vody, informovala v piatok BBC.
A23a má rozlohu približne 4 000 km² a hrúbka ľadovca je približne 400 metrov.
Ako uvádza BBC, A23a sa oddelil od antarktického pobrežia v roku 1986. Niekoľko nasledujúcich desaťročí boli jeho pohyby zanedbateľné. Celý ten čas zostal „ukotvený“ v spodnom bahne vo Weddellovom mori.
Od roku 2020 však vedci pozorujú postupné zvyšovanie tempa jeho pohybu. „Nakoniec sa zmenšil natoľko, že stratil priľnavosť a začal sa pohybovať," vysvetľuje Dr. Andrew Fleming, odborník z Britského inštitútu pre výskum Antarktídy, v rozhovore pre BBC.
Ako vysvetľuje špecialista, v posledných mesiacoch sa A23a zrýchlil pod vplyvom vetrov a morských prúdov. V súčasnosti prechádza severným cípom Antarktického polostrova.
Ako sa predpovedalo, ľadovec bude s najväčšou pravdepodobnosťou unášaný Antarktickým cirkumpolárnym prúdom (West Wind Current), ktorý ho nasmeruje k južnému Atlantiku po ceste známej ako ľadová alej.
Očakáva sa, že sa môže usadiť v blízkosti South Georgia, britského ostrova v južnom Atlantiku.