Po teplých a búrlivých dňoch teraz príde zmena a Slovensko čakajú MRAZÍKY

Po teplých a búrlivých dňoch teraz príde zmena a Slovensko čakajú MRAZÍKY
Peter Minárik

Slovensko zažilo veľmi teplé a búrlivé dni, ktoré na naše územie priniesli početnú búrkovú činnosť, no teraz príde zmena. Počasie na našom území chystá zmenu v podobe zmenšenej oblačnosti a návratu chladnejšieho počasia, ktoré na Slovensko prinesie aj mrazy.

Uplynulé dni to bolo na Slovensku mimoriadne búrlivé. Počasie v Európe ovplyvňoval studený front, pred ktorým aj ku nám prúdil veľmi teplý a zároveň vlhký vzduch. Slnko je už v tomto ročnom období dosť silné a to spôsobovalo, že sa takáto vzduchová hmota pomerne rýchlo labilizovala, čo je v letnom období bežné. Vplyvom teplého a vlhkého vzduchu, ako aj prítomnosti studeného frontu, sme zažili veľmi búrlivé dni.

V uplynulých dňoch predstavovalo veľké nebezpečenstvo to, že búrky boli statické a pohybovali sa veľmi pomaly, čo predstavovalo nebezpečenstvo v podobe prívalových zrážok. Tie spôsobili najhoršie problémy v utorok na Orave, kde sa obec Babín ešte aj dnes spamätáva z následkov extrémnej búrky, ktorá viedla k prívalovým povodniam.

Posledné búrky však na Slovensku už odzneli a v nasledujúcich dňoch už s búrkami nepočítajte, ustanú aj zrážky. Na Slovensko prichádza výrazná zmena.

Zmena v podobe ochladenia

Za studeným frontom sa začína do Európy od severu dostávať pomerne chladná vzduchová hmota. Deje sa tak po okraji rozsiahlej tlakovej výše, ktorá sa nachádza nad Škandináviou a jej výbežok sa už v noci na sobotu začne nasúvať nad Slovensko.

 

Spôsobí to postupné vyjasňovanie, ako aj pokles teplôt. Cez víkend s teplotami nad +20 °C nepočítajte. Pohybovať sa budú len v intervale od +13 do +19 °C a počas noci bude ešte chladnejšie.

Hrozia aj mrazíky

Kombinácia studeného vzduchu, utíšenia vetra a vyjasnenia je v tomto období nebezpečná. Vzduch sa totiž dokáže vychladiť až na mínusové hodnoty a presne to nás čaká v nasledujúcich dňoch.

Už noc na nedeľu bude chladná a na severe môže dokonca aj mrznúť.

očakávané teploty vo výške 2 metrov nad povrchom zeme
očakávané teploty vo výške 2 metrov nad povrchom zeme
 

Vyššie uvedené teploty sú však uvedené vo výške 2 metrov nad zemou a pri zemi bude ešte o niekoľko stupňov chladnejšie. Počítajte preto s tým, že aj v nížinách sa môže v noci na nedeľu a v noci na pondelok vyskytovať prízemný mráz, čo predstavuje v tomto vegetačnom období nebezpečenstvo.

Chladné počasie by sa malo zmierňovať na začiatku budúceho týždňa, kedy sa teploty opäť dostanú nad hranicu +20 °C a postupne aj nad hranicu +25 °C.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Polooblačno
17 °C / -2 °C
Pankrác
Zajtra
Skoro jasno
17 °C / -2 °C
Servác
Streda
Polooblačno
19 °C / -3 °C
Bonifác
Streda
Občasný dážď
22 °C / 6 °C
Bonifác
Štvrtok
Dážď
18 °C / 3 °C
Žofia
Piatok
Skoro jasno
20 °C / 0 °C
Svetozár
Sobota
Skoro jasno
23 °C / 3 °C
Gizela
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd