Podľa novej štúdie boli vlny horúčav zaznamenané v posledných rokoch také intenzívne, že ich nemožno vysvetliť iba globálnym otepľovaním.
Vedci z New Yorku tvrdia, že nevysvetliteľné „horúce miesta“ sa objavujú na každom kontinente okrem Antarktídy. Je ich spolu 10 a objavujú sa na rovnakých miestach.
Týchto 10 horúcich oblastí je tak extrémnych, že ďaleko presahujú to, čo dokáže predpovedať alebo vysvetliť akýkoľvek model globálneho otepľovania.
Nachádzajú sa v strednej Číne, Japonsku a Kórei, na Arabskom polostrove, vo východnej Austrálii a v severnej Afrike. Medzi ďalšie patria Severozápadné územia Kanady a jej ostrovy, severné Grónsko, južný cíp Južnej Ameriky a rozptýlené časti Sibíri.
Nad Spojeným kráľovstvom a severozápadnou Európou sa nachádza „horúci bod“, ktorý spôsobil smrteľnú vlnu horúčav v rokoch 2022 a 2023.
„Tieto regióny sa stávajú dočasnými skleníkmi,“ vysvetľuje Kai Kornhuber, vedúci autor štúdie a výskumník z Columbia Climate School.
Vzhľadom na ich bezprecedentný charakter majú tieto vlny horúčav často veľmi vážne následky na zdravie a môžu byť katastrofálne pre poľnohospodárstvo, vegetáciu a infraštruktúru.
Hoci príčina horúcich miest vĺn horúčav ešte nebola identifikovaná, jedno z možných vysvetlení má čo do činenia s Jet streamom, čo je rýchly úzky prúd vzduchu, ktorý prúdi zo západu na východ a obklopuje zemeguľu.
To spôsobuje, že jet stream vytvára tzv. Rossbyho vlny, ktoré nasávajú teplý vzduch z juhu a udržujú ho v oblastiach s miernym podnebím na niekoľko dní alebo týždňov, čo spôsobuje extrémne vlny horúčav na miestach, kde to nie je zvyčajné.
Rossbyho vlny sú vlastne o tlakové anomálie, ktoré tvoria vo vlnovom vzore tlakových výší a níží. Takéto tlakové vlny sú pokusom atmosféry vyrovnať teplotný rozdiel medzi studenými pólmi a teplými trópmi.
Podľa vedcov je však zaujímavé a zvláštne zároveň, že tieto vlny sú umiestnené na rovnakých miestach.