Po búrke sa zrútila staroveká pyramída. Domáci veria, že je to zlé znamenie

Po búrke sa zrútila staroveká pyramída. Domáci veria, že je to zlé znamenie
Ema Bazhaykin

V dôsledku silných dažďov v Mexiku sa zrútila časť starobylej pyramídy. Okrem nevyčísliteľnej archeologickej škody má podľa miestnych táto udalosť aj ďaleko závažnejšie následky. 

Vysoký úhrn zrážok pri jazere Pátzcuaro v Mexiku spôsobil zrútenie starovekej pyramídy v Mexiku len niekoľko dní po tom, čo spadol ikonický „dvojitý oblúk“ v národnom parku Glen Canyon v Utahu. Podľa mexických povier by to mohlo byť zlé znamenie. 

Pyramídu v archeologickom skanzene Ihuatzio v Michoacáne len nedávno sužovali extrémne horúčavy a suchá, ktoré spôsobili v stenách praskliny. Tie postupne dovnútra prepúšťali vodu, až prišiel silný dážď v noci 29. júla, ktorý napokon spôsobil pád centrálnej časti južnej fasády pyramídy.

Odborníci z Národného inštitútu pre antropológiu a históriu (INAH) sa hneď pustili do riešenia problému. „V skorých ranných hodinách 30. júla sa personál presunul na miesto incidentu, aby zhodnotil spôsobené škody,“ uviedol INAH vo vyhlásení.

Silný dážď spôsobil nevyčísliteľné škody
Silný dážď spôsobil nevyčísliteľné škody, foto: Ramiro Aguayo/INAH

Potvrdili poškodenie najmenej šiestich stupňovitých častí južnej základne predhispánskeho monumentu, ktoré zasiahlo vonkajšie aj vnútorné steny.

 

Centrum mocnej ríše

V časoch rozkvetu sa Ihuatzio rozprestieralo na 150 hektároch a nachádzalo sa v ňom najmenej 84 stavieb, z ktorých sedem je v súčasnosti vystavených v archeologickom parku. Osada bola prvýkrát obsadená v roku 900 n. l. skupinami hovoriacimi jazykom nahuatl, ale najslávnejšie časy zažívala medzi rokmi 1200 a 1521, keď slúžila ako prvé sídlo ríše Purépecha . 

Táto civilizácia bola súčasným a hlavným rivalom mocnej Aztéckej ríše. Medzi dvoma mezoamerickými superveľmocami sa odohralo veľa bitiek, ale národ Purépecha zostali jednou z mála domorodých skupín v regióne, ktoré sa Aztékom nepodarilo dobyť .

Pyramídy v Ihuatzio boli posvätné a s najväčšou pravdepodobnosťou používané na duchovné rituály a obrady. Zastávali aj určitú politickú úlohu a pôsobili ako silný symbol sily a autority kultúry.

 

Je pád pyramídy zlým znamením?

Príslušníci domorodej skupiny Purépecha stále žijú v častiach štátu Michoacán v západnom Mexiku. Podľa ich povier a tradícií sa dá pád stavby považovať za znak blížiacej sa záhuby.

Tariakuiri Alvarez, ktorý vo svojom príspevku na Facebooku označil staviteľov pyramídy za svojich predkov, tvrdí, že pád pyramídy je zlým znamením a neveští nič dobré.

„Niečo podobné sa stalo mojim predkom aj pred príchodom dobyvateľov, pretože bohovia Nana Kuerhaépiri a K'eri Kurikweri boli rozhnevaní,“ píše vo svojom príspevku.

Ešteže nie sme poverčiví... 

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Oblačno
2 °C / -8 °C
Dobroslav
Zajtra
Skoro jasno
6 °C / -4 °C
Kristína
Piatok
Skoro jasno
6 °C / -10 °C
Nataša
Sobota
Jasno
8 °C / -8 °C
Bohdana
Nedeľa
Jasno
8 °C / -5 °C
Drahomíra
Pondelok
Jasno
7 °C / -6 °C
Dalibor
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd